7.6 C
Gjilani
Saturday, December 7, 2019

Ëmbëlsira më e shëndetshme, sfera kokosi nga vetëm dy përbërës

  Nuk ekziston desert më i shpejtë dhe më i shëndetshëm se ky. Me siguri çdokush që i do ëmbëlsirat kujdeset për tepricën e peshës trupore,...

Bukë me vezë, shija unike e një mëngjesi të shëndetshëm

  Bukët me vezë janë tradita më e njohur e kuzhinës shqiptare, sidomos mëngjeseve kur nënat shpejtonin përherë t’i përgatisnin për të vegjël e të...

Tortë e akullt greke: Ëmbëlsirë mediterane për të gjitha stinët e vitit

  Kjo ëmbëlsirë me çokollatë është vërtet shumë e shijshme. Provoni ta gatuani dhe miqtë tuaj do të mbeten të kënaqur. Përbërësit: – 250 g biskota integrale...

Byrek me kungulleshka, vezë dhe kos, shije e veçantë

  Byrek me kungulleshka me siguri nuk ju bie shpesh rasti të dëgjoni dhe provoni. Megjithëse në disa krahina të vendit njihet një varietet i kësaj...

Patate të shtruara furre me mish të grirë, receta plot shije e shtëpisë

  Siç edhe kemi përmendur në shumë artikuj të tjerë patatja është një nga perimet më të përdorura të kuzhinës. Me shumë kombinime ndër kuzhinat botërore,...

Akullore shtëpiake nga banania

  Përbërësit: 3 banane të ngrira (pa lëvore); – 2 lugë pluhur kakaoje; – 1 lugë e vogël gjalpë kikiriku; – 60 ml qumësht të ftohtë. Përgatitja: Bananet e ngrira, si...

Receta për sallatën më të mirë me kastravec

  Përbërësit: 2 mollë; – 1 rrepëlakër e vogël; – 1 kastravec; – 4 grushte rukolë; – 3 lugë përzierje drithërash, – bizele sipas shijes. Përbërësit për shtojcë: – 180 g jogurt grek...

Sandviçi më i mirë të cilin do ta provosh ndonjëherë!

  Përbërësit: 4 feta buke për tost; – 2 lugë majonezë; – 1 lugë mustardë; – 4 feta proshutë; – 4 feta mish të tymosur gjeldeti; – 2 feta emmentaler apo...

Speca të mbushur me lakra

  Duart e vyera të gjysheve tani janë të gatshme për t’i përgatitur turshitë: speca të mbushur me lakra të grira Përbërësit: – 15 – 20 speca...

Koha për komposto nga pemët

  Pos zierjes së xhemëve dhe ngrirjes, pemët për ditët e dimrit mund t’i ruajmë edhe në formë kompostoje (në këtë rast fjala është për...