7.6 C
Gjilani
Saturday, January 19, 2019

Shitja e banesave shtetasve të huaj shënoi rritje rekorde gjatë vitit

  Shitja e banesave shtetasve të huaj gjatë vitit 2018 ka thyer rekordin e të gjitha kohërave duke arritur në 40 mijë. Gjatë vitit të kaluar shitja...

Nga tani afër produkteve vendoset flamuri i shtetit të origjinës

  Ka filluar të zbatohet amandamenti i Ligjit për Mbrojtjen e Konsumatorit sipas së cilit çdo market detyrohet që pranë produktit të vendosë flamurin e...

Njerëz të Presidentit Trump, drejt Kosovës për investime

  Ish Sekretari i Brendshëm dhe Kongresmeni i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Ryan Zinke iu bashkangjit kompanisë në cilësinë e drejtorit menaxhues Artillery One...

Banka Botërore mbi 60 milionë euro për projektet në bujqësi

  Banka Botërore do të vazhdojë mbështetjen e projekteve për bujqësi dhe zhvillim në Kosovë me një fond prej mbi 60 milionë euro. Kjo mbështetje është...

Zvicra mbështet depërtimin e produkteve të Kosovës në tregun zviceran

  Mevludin Krasniqi, Zëvendësministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, ka pritur në një takim Presidentin e Dhomës së Tregtisë, Industrisë dhe Shërbimeve Zvicër –Kosovë,...

Zotohen për zhvillim ekonomik

  Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, edhe një herë ka përsëritur se viti 2019 do të jetë vit i ekonomisë. Madje, ai tha se përkundër sfidave...

Viti i ekonomisë, premtim në letër apo faktik?

  Viti 2019 i shpallur si vit i ekonomisë nga kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, nga ekspertë të çështjeve ekonomike dhe përfaqësues të bizneseve konsiderohet...

Kërkohet nga bizneset që të vendosin flamurin e origjinës së produktit

  Drejtoria e Inspeksionit pranë Komunës së Mitrovicës, njofton të gjitha subjektet afariste se duke u bazuar në Ligjin Nr. 03/L-181 “Për Inspektoratin e Tregut”...

Rritet importi i brendeve ndërkombëtare nga Maqedonia dhe Shqipëria

  Vendosja e taksës doganore prej 100 për qind nga Qeveria e Kosovës për importin e produkteve të brendeve ndërkombëtare që prodhohen në Serbi dhe...

Këtë vit vendosen pompat e derivateve në autostradë

  Gjatë këtij vitit në Autostradën “Ibrahim Rugova” pritet të vendosen pompat e derivateve dhe do të përmirësohet edhe ndriçimi publik. Kështu ka thënë ministri...
-->