7.6 C
Gjilani
Saturday, January 19, 2019

Muhamed Aliu fitues i Çmimit Blerës të Galerisë në “Peneli i Flakës 2019”

Në Galerinë e Arteve në Gjilan është hapur sonte ekspozita e arteve pamore “Peneli i Flakës”, si njëra ndër katër shtyllat themelore të manifestimit...

“Vrasje në kornizë”, libri që përplasë kohën e sundimit dhe lirisë

  Para studiuesve e dashamirëve të librit u promovua libri "Vrasje në kornizë" i autorit Florin Kelmendi, roman shumështresor që përplas mes vete dy kohë...

“Flaka e Janarit 2019” i kushtohet 20-vjetorit të çlirimit të Gjilanit

  Manifestimi shumëkulturor mbarëkombëtar “Flaka e Janarit 2019”, i cili këtë vit mbahet për herë të 28-të, Gjilanit dhe organizohet nën përkujdesjen e kryetarit të...

Botohet libri “Gazetaria Online”, i gazetarit Lulzim Ahmeti

  Rafteve të librarive i është shtuar libri “Gazetaria online” i gazetarit Lulzim Ahmeti, dedikuar studentëve të gazetarisë dhe gazetarëve të medieve elektronike. Në këtë libër...

Dy fjalë për Gjergjin e Sulajt

  Dije Demiri-Frangu  Analizë pikturës portret të autorit Agim Sulajt, “Gjergj Kastrioti Skënderbeu” Vepra portret “Gjergj Kastrioti Skënderbeu” e Agim Sulajt është vepër me temë historike, me bartje...

Shkrimtari Ismail Kadare, 1.301 botime në 45 gjuhë

  Studiuesi Bashkim Kuçuku ka sjell në një libër, botimet e shkrimtarit Ismail Kadare në gjuhë të tjera. Të dhënat krahasuese, 378 botime në shqip...

Puthje pas grilash

  Puthje pas grilash Ahmet Isufi Prisja të më vinte nëna ime, nuk dinja ç’kohë do të mbante, bubullimë a shi a rreze dielli në buzët e saj. Bubullimë s’dëgjova të...

Libri për gruan shqiptare

  Ka dal nga shtypi libri më i ri ‘Falë i qofshim Kosovës’, i politologes dhe veprimtares Elife Luzha. Libri ‘Falë i qofshim Kosovës’ i zonjës...

Nuk prishë punë

  Nuk prishë punë Avdush CANAJ Nuk prishë punë shoqe ta kem Norën, në klasë ndonje ditë zemra t`ia puthë dorën. Mund të na shoh mësuesja që shpjegon për fiset... S`bëhet Lufta e Madhe, bota nuk...

Gani Mehmetaj sjell para lexuesve librin “Kalorësit e Dardanisë”

  "Kalorësit e Dardanisë” është libri më i ri i shkrimtarit Gani Mehmetaj, që edhe u promovua, dje, para lexuesve, shkrimtarëve e studiuesve në Bibliotekën...
-->