7.6 C
Gjilani
Saturday, January 19, 2019

PSD-ja dallon nga binomi LDK – LV

  Sekretarja e Përgjithshme e Partisë Socialdemokrate (PSD), Aida Dërguti, ka treguar se kjo parti brenda këtyre gjashtë muajve ka krijuar profilin politik në skenën...

Dialogun Kosovë – Serbi nuk mund ta ndalë askush

  Zëvendëskryeministri i parë dhe ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, ka bërë me dije se procesin e dialogut me Serbinë nuk mund ta...

Pa LDK-në nuk kryhet asnjë proces i rëndësishëm në Kosovë

  Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lutfi Haziri, ka vlerësuar se koalicioni qeverisës nuk ka arritur t’i realizojë pritjet e qytetarëve. Ai ka thënë...

Rashiq: Beogradi po i përdorë serbët e Kosovës si instrument

  Zëri i serbëve të Kosovës është shuar dhe të gjitha mekanizmat janë vënë në shërbim të një grupi politik, Listës Serbe, që nuk po...

Opozita mund të japë kontribut në dialog edhe pa pjesëmarrje në ekipin negociator

  Politologu Ramush Tahiri ka bërë me dije se dy subjektet politike më të mëdha opozitare, Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) dhe Lëvizja Vetëvendosje (LV),...

Ekipi negociator nuk e përfaqëson opozitën

  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Sami Kurteshi, ka kritikuar ekipin negociatar për bisedime me Serbinë të miratuar në Kuvend javën e kaluar. Ai ka thënë...

Kosova do të ketë pozitë më të fuqishme në finalen e dialogut

  Ish-diplomati dhe profesori i së drejtës ndërkombëtare, Blerim Reka, i ka quajtur të dështuara përpjekjet e Serbisë për ta kundërshtuar formimin e ushtrisë së...

Përfshirjen e presidentit në dialog duhet ta shohim si avantazh për vendin

  Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Zenun Pajaziti, ka bërë me dije se ky subjekt politik e përkrah një platformë nga e cila...

Shoqata Atdhetare ‘Kosova’ e ndihmoi Kosovën me miliona marka

  Kryetari i Shoqatës Atdhetare Gjermano-Shqiptare “Kosova”, Avdi Fejzaj, ka bërë me dije se para luftës dhe gjatë luftës ka ndihmuar Kosovën përmes kësaj shoqate...

Faza e re e dialogut, e komplikuar dhe shumë e vështirë

  Profesori i marrëdhënieve ndërkombëtare, diplomati Lisen Bashkurti, ka thënë se procesi i dialogut në mes të Kosovës dhe Serbisë ka hyrë në një fazë...
-->