7.6 C
Gjilani
Saturday, January 19, 2019

Letër mësimdhënësve

  Naim Haxhosaj Të dashur e shumë të respektuar mësimdhënës, arsimi është fytyra e mendjes thotë një thënie e vjetër persiane. Ju që këto ditë i jeni...

Vendosja e kufirit të saj në Ibër objektiv kryesor strategjik i Serbisë

Në teorinë dhe praktikën e luftës, thënia e Napoleonit se “unë jam matematicient dhe i besoi rregullit matematikor që numri i madh e mund...

Amaneti nga varri!

  Shkruan: Mehdi Mulaj Po thonë se janari nisi me ditë të ftohta dhe me acar të madh. E paska mbuluar edhe dëbora. Nuk e di,...

Mos e përçani dhe keqpërdorni Kosovën

  Arben Malaj Ngërçin tonë kushtetues midis presidentit dhe kryeministrit për respektin instiitucional të ndarjes, balancës dhe kontroll të pushteteve duhet ta zgjidhim brenda vendit tonë...

Nuk është koha për t’u zënë mes vete e as për të larë hesape!

  Albena Reshitaj Nuk është koha për të nxjerr mllefe e për t'u përqarë mes vete.Të gjitha betejat që kem humbur epilog kanë pas dobësinë e...

Kosova parajsë e pushtetarëve, ferr i qytetarëve!

Shkruan: Florim Zeqa Kosova e pas-pavarësisë është shndërruar në një tabelë shahu, ku ndërkombëtarët luajnë lojen më një palë figura të zeza politike (qeveritarët), ndërsa...

Dështimi i Kosovës është edhe dështim i Shqipërisë

  Ben Andoni Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ishte pothuaj i bindur se heqja e vizave do ndodhte brenda vitit 2018. Në javët e...

Pse SHBA-të i duhen sistemit aktual botëror

  Rigels Lenja Prej gati 27 vitesh, SHBA-të kanë luajtur të vetëm (në shumicën e rasteve), rolin e “policit botëror”. Shumëkush do thoshte se SHBA-të nuk...

LDK nuk duhet të marrë pjesë në ‘garën e pështymës’

  Unë e kuptoj që ftesat e tyre i përngjajnë ftesës për ‘garën e pështymës’, por nuk po e kuptoj vrapin e tanëve për të...

Amerikanët janë në lojë, shpejt do ta kemi finalen

Dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është në fazën e fundit. Kjo mund të duket e paimagjinueshme të ndodh për shkak të qëndrimeve të palëve...
-->