7.6 C
Gjilani
Monday, November 19, 2018

Teknika si të mendoni pozitivisht

  Shumë nga ne harxhojmë shumë kohë brenda mendjes tonë – duke u shqetësuar rreth të ardhmes, duke i rixhiruar në mendje ngjarjet e të...

Metodat natyrale për uljen e temperaturës

  Përveç medikamenteve të ndryshme që gjenden në treg, shpesh metodat natyrale janë zgjidhja më e mirë për të ulur temperaturën. Patate e qëruar Qëroni pataten dhe...

Libri qetëson më shumë se pilulat e gjumit

  Në një botë të rrethuar me ekrane televizive, celularë të mençur, ti bëhu pak më ndryshe. Shijo kënaqësinë e të lexuarit një libër të mirë,...

Si ta përballoni vetminë?

  Ndonjëherë është mirë të jesh vetëm, pasi kthjellon mendimet. Nëse kaloni një kohë më të gjatë vetëm, atëherë do filloni të ndjeni vetmi. Ja...

Çka nuk bën të mbani në frigorifer

  Temperaturat e ulëta ruajë freskinë e ushqimit dhe pengojnë zhvillimin e baktereve, por ndonjëherë shkaktojnë më shumë dëm sesa dobi, andaj këto ushqime mos...

Jeni i nevrikosur, ja disa këshilla si të qetësoheni shpejtë

  Ndodh shpesh që njerëzit nervozohen apo acarohen për probleme dhe gjëra të ndryshme. Por duhet të kenë parasysh që askush nuk mund tu qetësojë më...

Pesë hapa për të pasur një ditë të suksesshme

  Një proverb thotë që “dita u takon atyre që zgjohen herët”. Jo më kot! Shumë njerëz të suksesshëm thonë se ndjekin një regjim që...

Gjërat që nuk duhet t’i bëni nëse nuk doni që ta çoni jetën kot

  Secili prej nesh ka mesatarisht 27.000 ditë për të jetuar. Nëse heqim një të tretën e tyre për të fjetur dhe një pjesë për...

Qëndrimi gjatë ulur, dëmton shpinën

  Raporti i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, i publikuar javën e fundit tregon se njerëzit në botë po bëhen gjithnjë e më shumë përtacë. Rreth 1.4...

Si të përmirësojmë gjendjen emocionale

  Emocionet janë shumë të fuqishme dhe ato ndonjëherë na bëjnë ta humbasim kontrollin mbi ngjarjet dhe jetët tona. Megjithatë, ekspertët thonë se ka mënyra...
-->