7.6 C
Gjilani
Thursday, October 17, 2019

Rusia nuk sheh precedent në rast të ndarjes së Kosovës

Rusia nuk mbron ndarjen e Kosovës, ose ndonjë prej opsioneve për zgjidhjen e kësaj çështjeje, por nuk e kupton pse ndarja e Kosovës do...

BE-ja vazhdon sanksionet ndaj Rusisë për shkak të Ukrainës

Ambasadorët e Bashkimit Evropian janë pajtuar për të vazhduar edhe për gjashtë muaj sanksionet kundër 170 zyrtarëve rusë, separatistëve ukrainas të mbështetur nga Rusia,...

Papa Françesku viziton disa vende afrikane

  Papa Françesku udhëton të mërkurën në Mozambik për të mbështetur procesin e paqes. Vizita në Mozambik, shënon fillimin e një turneu që ka për qëllim...

Shtetet e Bashkuara do ta vazhdojnë përkrahjen për Ukrainën

  Zëvendëspresidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Mike Pense, ka thënë se Shtetet e Bashkuara do të vazhdojë ta përkrahin Ukrainën në konfliktin e...

Macron: Europa duhet t’i përmirësojë raportet me Rusinë

  Presidenti francez Emmanuel Macron thotë se kontinenti evropian nuk do të jetë kurrë i qëndrueshëm dhe i sigurt nëse marrëdhëniet e tij me Rusinë...

Në Rumani shkatërrohet një rrjet i trafikimit dhe abuzimit me fëmijë

  Autoritetet e Rumanisë njoftuan se kanë shkatërruar një rrjet të trafikimit, abuzimit dhe skllavërimit me fëmijë. Drejtorati për hetime të krimit të organizuar dhe terrorizmit,...

Putin: SHBA mund të vendosë raketa në Rumani dhe Poloni

  Presidenti i Rusisë Vladimir Putin tha se Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë në gjendje të vendosin raketa të reja kryqëzuese në Rumani dhe...

Trump propozon të bëhet ndërmjetës i situatës së tensionuar në Kashmir

  Presidenti i SHBA-së Donald Trump propozoi sot ndërmjetësimin e tij përballë situatës shumë të tensionuar në Kashmir, rajon malor të cilin e pretendojnë India...

Gruaja që anuloi më shumë se 800 martesa me nuse 12-vjeçare, në Malavi dhe...

  Gruaja që liroi 850 nuse fëmijë në Malavi dhe i ktheu në shkollë: “Të pëlqen apo jo, dua që këto martesa të përfundojnë”. Dhe...

Teksas, një burrë dënohet me 70 vite burg për torturimin e një gruaje

  Sipas Prokurorisë, Minza në dhjetor të vitit 2018 me shkrepës ka nxehur kapësen e rripit me shkronjën e madhe "S" dhe më pas ka...