7.6 C
Gjilani
Friday, December 6, 2019

Pesë shqiptarët fitues në zgjedhjet e SHBA-së

  Pesë shqiptarë kanë dalë fitues në zgjedhjet e mbajtura në SHBA. Kandidatja shqiptare, Buta Biberaj, nga bashkësia demokratike mposhti republikanen Nicole Wittmann, me 53,684 vota ndaj...

Kosovarët të pestit, grupi më i madh i të huajve

  Në Bazel u mbajt ligjërata e 3-të e organizuar nga qendra Parandalo Parandalo me temën :”Të drejtat e të huajve”, me ligjërues Michel Girard,...

Gjenevë: Shoqata e grave shqiptare, drejt rrjetëzimit në diasporë

  Pjesëmarrëse në këtë event do të jenë përfaqësues të shoqatave shqiptare nga Austria, Zvicra, Kosova, Suedia, Shqipëria, Franca dhe Greqia Në Gjenevë të Zvicrës, të...

Zviceranët me prejardhje shqiptare, më të diskriminuarit

  Zviceranët me prejardhje nga Kameruni kanë përjetuar një trajtim të pabarabartë, ngjashëm sikur zviceranët me prejardhje nga Kosova Edhe në rastet kur njeriu është lindur...

Rrëfimi i Beratit: Nga zhgënjimet në Kosovë, tek ëndrrat në Cyrih

  Berat Haskaj jeton prej dhjetë vjetësh në Cyrih Ai vendosi të emigrojë në Zvicër për të ndjekur ëndrrën e tij në kërcimin modern, por edhe...

Kjo është shqiptarja e parë në Asamblenë e një bashkie në Norvegji

Yllka Neziri është shqiptarja e parë që ka fituar një vend në Asamblenë e Sandefjord në Norvegji. Nëna e tre fëmijëve është e lindur...

Komuna e Gjilanit ka pranuar donacion nga bashkatdhetarët në Zvicër

  Donacioni i bashkatdhetarëve tanë është shpërndarë në Drejtorin e Arsimit në Gjilan për tu shpërndarë më pas në shkolla të ndryshme në komunë Komuna e...

Hapet edhe një shkollë shqipe në Zvicër

  LAPSH “Naim Frashëri” për kantonin e Cyrihut, në Efretikon në praninë e shumë prindërve dhe nxënësve hapi dyert edhe të një shkolle shqipe. Nxënësit...

Aksidenti tragjik, ndërron jetë futbollisti shqiptar në Gjermani

  Amir Ademi lë pas prindërit e tij një motër më të vogël dhe një vëlla më të vogël Në një aksident trafiku, të ndodhur të...

Misioni i shkollës shqipe në Nju-Jork

  Shkolla shqipe “Alba Life” e vlerësuar si Ambasador i Kombit nga shteti shqiptar është një mundësi e shkëlqyer për mësimin e gjuhës shqipe, për...