7.6 C
Gjilani
Friday, December 6, 2019

Minishengeni Ballkanik dhe spastrimi etnik i shqiptarëve të Medvegjës

  Liderët e disa vendeve të Ballkanit Perëndimor, pas mohimit të paktën përkohësiht të vazhdimësisë së rrugës së përfsirjes në BE, janë hedhur në një...

Një shqiptar nga Medvegja plagoset nga Policia e Serbisë

  Policia serbe ka plagosur rëndë Milazim Muratin nga Gërbaci i Komunës së Medvegjës, ka thënë Florim Sahiti, këshilltar Komunal i Medvegjës. Sahiti, në një deklarim...

Lugina insiston në reciprocitet me të drejtat e serbëve në Kosovë

  Përfaqësuesit politikë të shqiptarëve të komunave në jug të Serbisë, Preshevë, Medvegjë e Bujanoc, që në terminologjinë politike njihen edhe si Lugina e Preshevës,...

Stankoviç: Nuk do të lejojmë destabilizim të Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës

  Kryetari i Trupit koordinues për komunat Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë Zoran Stankoviç e ka gjykuar çdo retorikë nxitëse e cila mund të ndikojë në...

Abetarja mbarëkombëtare në mesin e librave falas që janë shpërndarë në shkollat e Preshevës

  Abetarja mbarëkombëtare në mesin e librave falas që janë shpërndarë në shkollat e Preshevës. Lidhur me këtë aktivitet kabineti i kryetarit të komunës kanë postuar...

Muharrem Salihu: Medvegja duhet të jetë prioritet për institucionet e Kosovës dhe Shqipërisë /video/

  Medvegja duhet të jetë prioritet për institucionet e Kosovës dhe Shqipërisë. Duhet të bëjmë projekte konkrete në përmirësimin e pozitës së shqiptarëve në këtë...

Programi për vetëpunësimin e femrave në Preshevë “Inovacioni në vepër”

  Njoftohen të gjithë gratë ndërmarrëse si dhe ato që kanë ide për ndërmarrësi dhe vetëpunësim, se afati për të aplikuar në programin: “Inovacioni në...

Hoxhaj në Preshevë: Do t’i pajisim me pasaporta të Kosovës

  Ish-zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj ka takuar kryetarin e Preshevës, Shqiprim Arifin. Hoxhaj përmes Facebookut ka njoftuar se ka diskutuar me të parin e Preshevës për...

Krasniqi: Do ta kërkojmë që KFF Presheva të përkrahet edhe FF të Kosovës

  Drejtues të Klubit futbollistik të femrave Presheva kanë realizuar takim pune me përfaqësuesit e Federatës së futbollit kosovar të femrave të kryesuar nga Vjollca...

Shqiprim Arifi dënon sulmin vandal ndaj autobusit me udhëtarë nga Kosova

  Kryetari i komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi dënon sulmin vandal që u bë ndaj autobusit me udhëtarë nga Kosova që po lëvizte nëpër Serbi. Në...