LAJMET E FUNDIT

Romani “Bartësi i shpirtrave të përzënë” nga Adil Olluri, botoi Onufri

0
  Ballsor Hoxha Romani “Bartësi i shpirtrave të përzënë” nga Adil Olluri, botoi Onufri Romani “Bartësi i shpirtrave të përzënë” nga AdilOlluritregohet si një episod, i prerë dhe i treguar si një vegim pa paralajmërimin e tij dhe pa kalukulimin e një përfundimi të tij. Episod i...

Libri “Gjuha shqipe, dritë e diturisë 2”, një mundësi më shumë për mësimin e shqipes në Austri

0
  Autori i librit shprehet se materiali mësimor është mjaft i kuptueshëm me një gjuhë të rrjedhshme letrare ashtu që fëmija të flet e të shkruan më lehtë gjuhën shqipe Shkrimtari Izri Rexha botoi këtë javë librin më të ri për gjuhën shqipe, të titulluar “Gjuha...

Vriten 3 punonjës të një televizioni në Afganistan

0
  Tri punëtore të një kanali televiziv afgan, janë vrarë të martën në dy sulme të ndara në rajonin Nangarhar. Zyrtarët lokalë i kanë thënë Radios Evropa e Lirë se dy punëtoret e televizionit Enikass janë vrarë si pasojë të shtënave në zonën Zargaran më...

Tjetër tërmet në Kroaci

0
  Kroacia po vazhdon të përballet me lëkundje të tokës. Në orët e para të së mërkurës, një tërmet i shkallës 4.2 ballë sipas Rihterit, ka goditur qytetin Glina, kanë bërë të ditur mediat kroate. Tërmeti është regjistruar në orën 5.37 minuta dhe është i radhës...

Kurti flet për Gjykatën Speciale: UÇK ka bërë luftë të drejtë e të pastër

0
  Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka mbajtur një konferencë të përbashkët me kandidatin për deputet në Shqipëri, Boiken Abazin. Kurti në këtë konferencë i pyetur nga gazetarët ka thënë se Gjykata Speciale në Hagë është gjykatë e cila është imponuar prej jashtë. Kreu i VV-së...

Haziri: Në javën e fundit ka rritje drastike të infeksionit me COVID-19 në Komunën e Gjilanit

0
  Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, në konferencën për media të mërkurën, është shprehur se në këtë komunë në javën e fundit ka rritje drastike të infeksionit me COVID-19. “Sot i kemi 247 raste aktive dhe është rritje drastike e infeksionit me COVID-19 në...

11 raste pozitive me COVID-19 dhe 3 të shëruar në Komunën e Kamenicës

0
Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka njoftuar se në 24 orët e fundit në Komunën e Kamenicës, 11 persona kanë rezultuar pozitiv me COVID-19 dhe tre të tjerë janë shëruar. Bilanci me COVID-19 në komunën tonë: 743 raste të identifikuara, 634 të shëruar plotësisht, 75...

Ismajli: Me kryetarët e Komunave nga Anamorava diskutuam për implementimin e kërkesave të Shoqatës së transportuesve “Anamorava”

0
  Nën udhëheqjen e nënkryetarit të Gjilanit, Arbër Ismajli, është mbajtur të martën takimi me kryetarë dhe drejtorë të shërbimeve publike të komunave të Anamoravës, me diskutim lidhur me kërkesat e Shoqatës së transportuesve “Anamorava”, për parandalimin e taksive ilegalë, rregullimin e vendndaljeve dhe për...

Tetë të vdekur dhe 488 raste të reja me COVID-19

0
  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.886 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 488 raste pozitive. Brenda 24 orëve...

8 karakteristikat e njerëzve që i mendojnë gjërat thellë

0
  Mendimtarët e thellë janë lloji i njerëzve që humbasin lehtësisht në mendimet e tyre. Ata mund ta mbyllin botën e jashtme, pa e kuptuar as vetë, thjesht duke menduar dhe reflektuar. Njerëzit që kanë këtë tipar priren gjithashtu të jenë më inteligjentë dhe më analitikë...