Monday, July 13, 2020

Tiramisu me manaferra

  Ja si të përgadisim tiramisu me manaferra. Përbërësit: 500 gr mascarpone 200 gr manaferra 150 gr sheqer 100 gr biskota 6 vezë 1 aromë vanilje Limonë Sheqer pluhur   Përgatitja: Vendosim në një tas vezët dhe...

Mish pule në hell në skarë apo në tigan-skarë

  Marinadë e shkëlqyeshme për mish pule të butë dhe të shijshëm Përbërësit: – 500 g mish pule; – 1 qepë; – 1 limon; – 2 lugë vaj; – kripë; – piper; –...

Djathë i bardhë furre me vaj ulliri dhe spec djegës

  Përveç sallatave, pjatave kryesore dhe ëmbëlsirave, tavolina do pasuruar edhe me disa receta të shijshme. Këto specialitete luajnë rolin e antipastave apo mesoreve për...

Pite me pulë

  Ja si të përgadisim pite me pulë. Përbërësit: 500 gr miell për brumin 250 gr ujë 8 gr maja për pica Për mbushjen: 200 gr karota 200 gr bizele të ngrira 100...

Tiramisu me dredhëza: Deserti më i mirë freskues i cili përgatitet shpejt!

  Kombinimi krematoz i biskotave dhe pemëve askënd nuk do ta lërë indiferent Përbërësit: – 400 g dredhëza të prera, – 100 ml lëng portokalli apo molle, – 30...

Gota verore me fara chia dhe boronica – e lehtë, e shijshme dhe e...

Është ideale për kafjall për shkak të energjisë të cilën e jep, por mund të jetë edhe mesracion dhe desert… Chia është shumë e shëndetshme...

Ngrirja e duhur e boronicave dhe manaferrave

  Manaferrat dhe boronicat janë dy nga frutat e pyllit më të pasura në vlera, vitamina, antioksidantë dhe minerale. Antioksidantët janë të domosdoshëm për organizmin sepse...

Palapeta amerikane që s`keni pasur rastin t’i provoni,të buta e të shijshme

  Palapetat amerikane janë shumë të shijshme! Po ju sjellin recetën e thjeshtë dhe të shpejtë për këtë desert të shijshëm, të cilin mund ta gatuani...

Pure patatesh me djathë e pjekur në furrë

  Pureja me patate është një nga ushqimet më të shijshme të cilës nuk i thotë ‘jo’ as një fëmijë e as një i rritur. Ajo...

Akullore kremoze me lajthi, receta e shpejtë e përgatitjes në shtëpi

  Pas kësaj recete nuk keni për ta blerë më akulloren nëpër dyqane. E shijshme, e thjeshtë dhe me aromën fantastike të çokollatës dhe copat krokante...