7.6 C
Gjilani
Sunday, August 25, 2019

Recetë: Petulla me hudhër e kos

  Përbërsit: 300 gram miell 1 litër kos 2 lugë kafe sodë buke 1 kokërr vezë 4 lugë gjelle vaj ulliri 250 ml ujë të vakët pak nenexhik vaj për skuqje 4-5 thelpi hudhër kripë UDHËZIMET 1.Në...

Gatime të shpejta dhe të shëndetshme

  Nëse ju keni bërë një kërkim për receta të shëndetshme por edhe të shpejta për darkën tuaj, atëherë mund t’i mësoni disa më poshtë. Dita...

Biskota me tre perberës, të shijshme dhe të shpejta

  Biskotat tashmë futen tek ushqimet më tradicionale që jan ëtë përhapura në thuajse të gjitha kulturat. Një ndër ëmbëlsirat më të preferuara të të gjithë...

Puding turk kazandibi: Ëmbëlsira të cilën të gjithë e adhurojnë

  E butë, e ëmbël si fjollë bore. Për kazandibi nuk janë të nevojshëm artikuj të shtrenjtë, por kujdesi dhe durimi. Përbërësit: – 1 litër qumësht; – 3 lugë...

Qoftere nga patatet në çast: Asgjë si receta e vjetër e gjyshes

  Provojeni, me siguri do t’ju pëlqejë Përbërësit: – 3 patate të mëdha; – 3 lugë thërrmija buke; – 1-2 vezë; – kripë; – piper; – fletë majdanozi; – pak spec të bluar; –...

Mish gjoksi pule në salcë kërpudhash

  Përbërësit: një palë gjokse pule; – 3 vezë; – kripë; – piper; – miell; – thërrmija buke; – 200 g ajkë të thartë; – pak mustardë; – salcë kërpudhash; – vaj, fletë majdanozi. Përgatitja: Mishin priteni...

Ëmbëlsirë me lajthi: Recetë e shpejtë në çastin e fundit!

  Përbërësit: – 5 vezë, – 100 g sheqer, – 40 g kakao pluhur, – 2 lugë miell, – pak kripë, – erëza (kanellë, arra muskati), – gjalpë për lyerje të tepsisë. Për...

Palëpeta krejtësisht të pazakonshme

  Përbërësit: 6 palëpeta të gatshme; – 1 qepë; – 500 g lakër të freskët; – 200 g mish të bluar; – vaj; – kripë; – piper; – 2 vezë; – 100 mililitra jogurt; –...

Ja si të përgatisni makarona me domate në furrë

  Përbërësit: 400 gr makarona 400 gr djathë ricotta parmezan 500 ml qumësht 3 thelpinj hudhre 2 domate kripë dhe piper i zi Udhëzimet: 1 Makaronat ziejini sipas udhëzimit në paketim. 2 Furrën ngroheni në...

Krem karamel në tenxherie, si të përgatisni recetën e shpejtë

  Në stinën e verës të gjithë i shmangim recetat që kërkojnë pjekjen në furrë. Prandaj dhe amvisat janë në kërkim të recetave të reja e...
-->