Monday, April 6, 2020

Ja si të përgatisni pulë ekzotike në salcë

  Përbërësit: 500 gr gjoks pule i copëtuar në pjesë të vogla 500 gr ananas 1 qepë 2 thelpinj hudhre 1 spec djegës piper i zi salcë soja fara sezami vaj Udhëzimet: 1 Mishin priteni në...

Bukë shtëpije

Përbërësit 500 ml qumësht të ngrohtë 1 lugë gjelle tharmë buke 1 lugë gjelle kripë miell derisa të bëhet brum i pogaqës të verdhë të vezës Përgatitja Në qumësht të ngrohtë...

Qoftere nga patatet në çast: Asgjë si receta e vjetër e gjyshes

  Provojeni, me siguri do t’ju pëlqejë Përbërësit: – 3 patate të mëdha; – 3 lugë thërrmija buke; – 1-2 vezë; – kripë; – piper; – fletë majdanozi; – pak spec të bluar; –...

Ëmbëlsirë e shpejtë pa pjekje, delikatesë e lehtë plot shije

  Kjo është një recetë e veçantë, e cila do t’ju mahnisë me shijen e saj fantastike dhe të lehtë. Përgatitet shumë shpejt, në vetëm pak...

Sandviçi më i mirë të cilin do ta provosh ndonjëherë!

  Përbërësit: 4 feta buke për tost; – 2 lugë majonezë; – 1 lugë mustardë; – 4 feta proshutë; – 4 feta mish të tymosur gjeldeti; – 2 feta emmentaler apo...

Pilaf me qofte shtëpie e salcë domatesh, receta e traditës e shijes së mirë

  Një ndër ushqimet më të përdorura dhe të preferuara në meset e çdo familje pa dyshim që është pilafi. Njëjtë popullore dhe shumë të dashura...

Reçeli i fikut, shija e vërtetë shqiptare, si ta përgatisni

  Reçeli i fikut përgatitet krejt lehtë dhe është fantastik për t’u konsumuar në çdo stinë. Të gjitha llojet e reçelit shqiptar janë fantastike, të shijshme...

Kifle të vogla me kripë

  Përbërësit 2 vezë 250 gr gjalpë ose margarinë gjysmë gote të çajit vaj vegjetal 6 lugë të gjellës Uthëll 2 gota miell gjysmë Pluhur pjekje 2,5 lugë të çajit kripë 1 lugë...

Puding turk kazandibi: Ëmbëlsira të cilën të gjithë e adhurojnë

  E butë, e ëmbël si fjollë bore. Për kazandibi nuk janë të nevojshëm artikuj të shtrenjtë, por kujdesi dhe durimi. Përbërësit: – 1 litër qumësht; – 3 lugë...

Ëmbëlsirë karameleje me mjaltë: Biskotë më shije mbresëlënëse

  Kjo biskotë është ëmbëlsira më e përsosur për fëmijët tuaj Për më tepër mund ta përgatisni shumë shpejt, pa shumë mund, transmeton Telegrafi. Përbërësit: – 3 lugë...