Thursday, February 20, 2020

Aksion i policisë së EULEX-it në veri

  Mitrovicë, 29 janar 2013 – Në pjesën veriore të Mitrovicës po vazhdon aksioni i policisë speciale të EULEX-it e cila po bastis një punëtori pronat...

Thaçi njoftoi liderët e partive politike për bisedimeve në Bruksel

  Prishtinë, 29 janar 2013 - Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi u takua me liderët e partive politike të Kosovës, të cilët i informoi me rrjedhën...

Haradinaj sot shpallet qytetar nderi i Lezhës dhe Mamurrasit

  Lezhë, 29 janar 2013 - Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, sot do të qëndrojë në qytetet e Shqipërisë, Lezhë e...

Serbët e veriut të Kosovës, në udhëkryq

  Mitrovicë, 28 janar 2013 - Kundërshtimet e serbëve të veriut të Kosovës ndaj, siç  thonë ata, vendosjes së kufirit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, si dhe...

Ojdaniq pranon krimet ndaj shqiptarëve të Kosovës

  Hagë, 28 janar 2013 - Gjykata e Hagës ka bërë të ditur se ish-gjenerali serb i ushtrisë së Jugosllavisë, Dragolub Ojdaniq, ka pranuar dënimin prej...

Mbijetesa e hebrenjve në Kosovë

  Prishtinë, 28 janar 2013 - Në Kosovë jetojnë 56 familje të hebrenjve. E tillë është edhe ajo Demiri nga Prizreni, e cila ka prejardhjen nga...

Kundërshtitë e serbëve të veriut ndaj Beogradit – farsë

  Prishtinë, 27 janar 2013 - Takimi i fundit në Bruksel ngjall dilemën nëse kryeministrat e Kosovës dhe të Serbisë, Hashim Thaçi dheIvica Daçiq, kanë vendosur ndonjë kornizë,...

RTK injoron fatkeqësinë kombëtare nga aksidentimi i nxënësve

Prishtinë, 27 janar 2013 - Aksidentimi i autobusit me rreth 60 nxënës dhe arsimtarë të Shkollës së Muzikës ‘Prenk Jakova’ në Prishtinë, që ndodhi...

Tensionet në Preshevë përshpejtojnë bisedimet

Beograd, 26 janar 2013 - Largimi i lapidarit të Ushtrisë Çlirimtare të Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit në Preshevë dhe dëmtimi i varrezave ortodokse serbe në...

Kurti: Protesta kundër koalicionit Thaçi – Daçiq

              Prishtinë, 26 janar 2013 - Në fjalimin e tij drejtuar protestuesve lideri i Lëvizjes Vetëvendosja, Albin Kurti, tha se Qeveria e Kosovës duhet të...