Monday, July 13, 2020

Vuçiq për takimin virtual në Paris: Prishtina u shfaq me një ultimatum me disa...

  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se kishte një bisedë të vështirë gjatë takimit virtual të Parisit dhe se gjermanët dhe francezët do...

Edhe 25 vjet pas gjenocidit në Srebrenicë, paqja është e paqëndrueshme

  Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, në një video-mesazh për përvjetorin e 25-të të masakrës së Srebrenicës, tha se ky ka...

SHBA-ja dhe BE-ja po e përcjellin me vëmendje situatën në Serbi

  Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Serbi ka thënë se i dënon të gjitha format e dhunës, përfshirë ato “që duket se janë sulme...

Vuçiç zmbrapset për shtetrrethimin

  Për të dytën ditë radhazi qytetarët serbë në Beograd dhe Novi-Sad janë grupuar kundër vendimit për rivendosjen e orës policore në fundjava. Presidenti serb...

Greqia ndalon hyrjen e qytetarëve serbë

  Greqi ka mbyllur kufijtë për qytetarët e Serbisë. Në njoftimit që i është dërguar ambasadës serbe në Athinë, nga ana e autoriteteve greke, thuhet...

Ahmeti: Koha që një shqiptar të udhëheqë Qeverinë e Maqedonisë së Veriut

  Lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Ali Ahmeti, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, tha se kandidati i kësaj partie për...

Hoti takon Ramën në Tiranë, pritet me nderime të larta shtetërore

  Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti po viziton sot Shqipërinë. Ai atje është pritur me nderime të larta shtetërore nga garda kombëtare shqiptare, shkruan lajmi.net. Takimin e...

Vajza e Ismail Kadaresë zgjidhet zëvendëspresidente e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së

  Shqipëria ka arritur ta marrë pozitën e dytë më të rëndësishme brenda Asamblesë së Përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara. Në postin e zëvendëspresidentes...

Macroni dhe Putini diskutojnë për situatën në Ballkan

  Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin dhe ai i Francës, Emmanuel Macron kanë zhvilluar një video-konferencë gjatë së cilës janë zotuar të bashkëpunojnë më ngushtë...

Shtetasit e Maqedonisë pa test dhe karantinë mund të udhëtojnë vetëm në Shqipëri, Kosovë...

  Shtetasit e Maqedonisë së Veriut momentalisht pa test PSR për coronavirus dhe karantinë nga vendet fqinje mund të udhëtojnë vetëm në Shqipëri, Kosovë dhe...