Thursday, December 3, 2020

LSDM: As takim liderësh, as Qeveri të përkohshme

  LSDM-ja hedh kategorikisht poshtë mundësinë për zgjedhje të parakohshme parlamentare ose Qeveri të përkohshme për të menaxhuar me krizën dhe kontestin me Bullgarinë. Partia e...

SHBA-ja e zhgënjyer me bllokadën bullgare ndaj Maqedonisë së Veriut

  SHBA-ja është e zhgënjyer me bllokadën që Bullgaria po i bën integrimit evropian të Maqedonisë së Veriut, tha ambasadorja e SHBA-së në Shkup, Kate...

Gjyqi me Shqipërinë për detin, Greqia i ofron Turqisë të njejtin model

  Kryeministri grek, Kiriakos Mitsotakis, ka paralajmëruar edhe njëherë Turqinë se nëse nuk ndalon provokimet, do i drejtohen gjykatës Ndërkombëtare. Mitsotakis në një intervistë me Sky...

Hodges-Beogradit: Mos u bëni si Venezuelë e Evropës, pa miq

  Ish-komandanti i forcave tokësore amerikane në Evropë, Ben Hodges, në një vizitë në Beograd ka folur për raportet mes Kosovës e Serbisë. I ka...

BE-ja kërkon të sigurojë 400 milionë vaksina Moderna

Komisioni Evropian dëshiron të arrijë një marrëveshje me Modernan për furnizim me 400 miliona doza të vaksinës anti COVID-19 për një çmim nën 21...

Nacionalistët humbën zgjedhjet në qytetet kryesore të Bosnjës

  Partia e Veprimit Demokratik (SDA), presidenti i së cilës është Bakir Izetbegoviq dhe Unioni i Social Demokratëve të Pavarur (SNSD) i Millorad Dodikut, kanë...

Dënohet me tetë vjet burgim ish-kryeministri kroat

  Ivo Sanader, ish-kryeministri kroat është dënuar me tetë vjet burgim në rigjykimin e tij për korrupsion. Ai është dënuar për përfitim të paligjshëm përmes firmës...

Zoran Zaev mbështet legalizimin e kanabisit

  Kryeministri i Maqedonisë Veriore, Zoran Zaev shprehu mbështetje për legalizimin e marihuanës në Maqedoninë Veriore. “Unë personalisht mbështes legalizimin, sepse përmes kësaj mase ne do...

Vazhdojnë bisedimet me Bullgarinë për zgjidhjen e çështjeve të hapura

  Vazhdojnë bisedimet me Bullgarinë edhe drejtpërdrejtë edhe nëpërmjet përfaqësuesve qeveritar, me qëllim që të gjendet zgjidhje për hapjen e negociatave me BE-në. Kryeministrat e të...

​Tërmet i fuqishëm në Maqedoninë e Veriut, lëkundjet ndjehen edhe në Kosovë

  Në ora 04:54 minuta Maqedonia e Veriut u godit nga një tërmet me intensitet 5.5 ballë, sipas shkallës së Rihterit. Epiqendra e tërmetit ishte...