7.6 C
Gjilani
Monday, March 25, 2019

Osmani: Maqedonia e Veriut është tregim i suksesshëm i Ballkanit

  Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane, Bujar Osmani, mori pjesë në takimin joformal të Ministrave të vendeve kandidatë për anëtarësim në BE, së bashku...

Varfëria në Maqedoni të Veriut po rritet

  Nëpërmjet një njoftimi nga OBRM-PDUKM thuhet se “pushteti kriminal i LSDM dhe Zoran Zaevit e rrënoi ekonominë e Maqedonisë dhe u solli varfëri qytetarëve...

Tuzi me udhëheqës shqiptar, Nikë Gjeloshaj fiton zgjedhjet

  Tuzi për të parën herë i është drejtuar kutive të votimit për të zgjedhur kryetarin e komunës e kjo është konsideruar një ditë historike...

Evropa kërkon reforma nga Maqedonia e Veriut

  Maqedonia e Veriut nuk ka kohë për të humbur, por duhet të fokusohet në zbatimin e reformave. Kështu ka porositur Tune Kelam, kryesues i...

Sela drejtor i Agjencisë për zbatimin e ligjit në përdorimin e gjuhëve

  Ylber Sela është emëruar drejtori i Agjencisë për zbatimin e Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Ai u përzgjodh nga 19 kandidatë të paraqitur në...

Maqedonia është vendi i vetëm në Evropë që ka të burgosur politik

  Partia opozitare maqedonase përmes një kumtese për media thekson se Maqedonia është shteti i vetëm në Evropë, që në burgjet e saj ka të...

Greqia synon të bëhet partneri kryesor strategjik i Maqedonisë së Veri

  “Synimi ynë është të bëhemi partneri kryesor strategjik i Maqedonisë së Veriut në ruajtjen e paqes dhe përforcimin e bashkëpunimit në Ballkan, thotë ministri...

“Maqedonia e Veriut” të hënën në agjendën e ministrave të BE-së

  Orët në vijim pritet të arrijë raportimi formal nga Maqedonia deri te institucionet evropiane për përdorimin e emrit të ri, ministrat e Punëve të...

Në tragjedinë rrugore me 14 të vdekur në Maqedoni, 8 prej tyre shqiptarë

Në tragjedinë rrugore që ndodhi në Maqedoni, gjetën vdekjen e dhimbshme edhe tetë shqiptarë. Një prej tyre ishte Onur Sadiku. Djaloshi 19-vjeçar që ka ndërruar jetë...

‘Talat Xhaferi mund të jetë presidenti i ardhshëm në Maqedoni’

Nga Hungaria, ku ndodhet që prej muajit nëntor, ish-kryeministri maqedonas Nikolla Gruevski ka dhënë një deklaratë të papritur duke thënë se presidenti i ardhshëm...
-->