7.6 C
Gjilani
Saturday, July 20, 2019

Maqedonia mban të hapur kufijtë për migrantët

Kriza e refugjatëve nuk pritet të përfundojë shpejt, ndërkohë do të vazhdojë edhe gjatë muajve të dimrit dhe ajo paraqet çështje globale e cila...

Këshilltari i Kremlinit: Putini në Serbi vendos mbrojtjen raketore S-400

  Vlladimir Putin mund të vendos në Serbi, një pjesë të mburojës antiraketore ruse! Si kundërpërgjigje të zgjerimit të NATO-s në Evropë, Moska është duke...

Lagunë e Patokut, Laç: Peshkatarët kapin një breshkë gjigante e rëndë 400 kg

Një breshkë gjigande është kapur nga peshkatarët në Lagunën e Patokut. Kjo breshkë ka rënë ne rrjetat e peshkatarëve, ndërsa është sjellë në bregdet për...

“Emri”, VMRO-ja kërkon takim urgjent të liderëve

  VMRO-DPMNE-ja opozitare kërkon takim urgjent të liderëve ku kryeministri Zorean Zaev dhe ministri i jashtëm Nikolla Dimitrov do të raportonin rreth negociatave për zgjidhjen...

Fëmijët shqiptarë në Maqedoni e mësojnë shqipen e maqedonizuar (Foto)

  Nëpër rrjetet sociale janë shpërndarë disa fotogafi të një fletushke prej ku fëmijët shqiptarë duhet të mësojnë vizatimin, shkrimin dhe leximin në gjuhën shqipe. Por...

Zgjedhjet nuk e zgjidhin krizën në Maqedoni

  Kriza politike në Maqedoni nuk mund të zgjidhet me zgjedhje të reja parlamentare, siç insiston VMRO DPMNE-ja, por vetëm duke respektuar shumicën e re...

Blushi: Besoj në bashkimin e Kosovës me Shqipërinë

Shkrimtari dhe deputeti socialist Ben Blushi ka folur për idenë e bashkimit kombëtar, duke thënë se beson se mund të ketë një bashkim edhe...

Rama: “Acari” në marrëdhëniet Greqi-Shqipëri mbaroi

    Gazeta më e madhe greke “Kathimerini” ka intervistuar fituesin e zgjedhjeve 2013 në Shqipëri, Edi Rama, i cili iu është përgjigjur disa pyetjeve, veçanërisht...

Jep dorëheqje Qeveria e Bullgarisë

  Sofje, 20 shkurt 2013 - Qeveria e Bullgarisë ka dhënë dorëheqje, pas disa ditësh protesta kundër çmimeve të larta të energjisë dhe standardeve të këqija...

Maqedoni: Ndërhyrje nga jashtë për zgjidhje të krizës?!

  Shkup, 27 janar 2013 - Opozita maqedonase ka vazhduar protestat kundër, siç thuhet, brutalitetit dhe suspendimit të demokracisë nga pushteti aktual. Kësaj radhe, protestat janë mbajtur...
-->