7.6 C
Gjilani
Sunday, August 25, 2019

Bankat në Kosovë fitojnë rreth 90 milionë euro në vit

  Industria bankare vlerësohet të jetë sektori më fitimprurës në Kosovë. Dhjetë bankat komerciale që operojnë në treg, tetë nga to më kapital të huaj...

Rriten çmimet e prodhimeve vendore

  Bashkë me kapacitetet prodhuese vendore, rriten edhe çmimet. Taksa 100 për qind e vendosur nga Qeveria e Kosovës nëntë muaj më parë për produktet me...

Gjendje e rënd e punëtorëve në sektorin privat, reagon sindikata

  Sindikata e punëtorëve në sektorin privat ka reaguar ashpër për gjendjen e punëtorëve në Kosovë. Në një shkrim të gjatë ku ja përmend institucioneve gjendjen...

Qytetarët e Kosovës tymosin mbi 300 milionë euro duhan

  Rreth tre mijë tonë duhan, ne vlerë mbi 300 milionë euro, është sasia e duhanit që shpenzojnë qytetarët e Kosovës brenda një viti. Të dhënat...

Selmani: Mbështetja për gratë fermere do të rritet në vazhdimësi

  Zëvendësministrja e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Myzejene Selmani, ka vizituar Panairin e Prodhimeve Bujqësore në Vushtrri, i cili është organizuar nga shoqata “Gratë...

Haziri pret delegacionin nga Gjeneva për bashkëpunim në agrobiznes dhe shkëmbim të studentëve e...

  Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, ka pritur në një takim pune delegacionin nga Gjeneva e Zvicrës, të kryesuar nga prof. dr. François...

Sejdi Hoxha jep dorëheqje nga pozita e drejtorit në Postën e Kosovës

  Sejdi Hoxha ka dhënë dorëheqje nga pozita e Drejtorit Ekzekutiv të ndërrmarrjes publike ‘Posta e Kosovës’. Përmes një njoftimi për media, Hoxha ka thënë se...

Kryejnë punime të dobëta dhe sërish fitojnë tenderët

  Institucionet e Kosovës, çdo vit lidhin mijëra kontrata me kompani dhe operatorë të ndryshëm ekonomik. Por, shumë nga këto kontrata nuk kanë një menaxhim...

Rriten të hyrat nga mërgimtarët, 253 milionë për katër muaj

  Në 4 muajt e parë të këtij viti, qytetarët e Kosovës kanë pranuar afro 19 milionë euro më shumë se sa në periudhën e...

Çmimet në tregun e Kosovës kanë shënuar ngritje

  Shumë konsumatorë thonë se çmimet në tregun e Kosovës kanë shënuar ngritje muajve të fundit. Ata thonë se disa nga produktet e konsumit të përditshëm...
-->