7.6 C
Gjilani
Wednesday, March 20, 2019

Shqetësime për sigurinë e kursimeve pensionale në Kosovë

  Fondi i Kursimeve Pensionale të Kosovës, gjatë vitit 2018, ka shënuar rënie të performacës prej 5.2 për qind, çka ka ndikuar që humbjet të...

Gjilani përkrahet me 1.7 milion nga Ministria e Infrastrukturës

  Ministri i Infrastrukturës dhe Transportit, Pal Lekaj, të enjten priti në takim kryetarin e Gjilanit Lutfi Haziri, me të cilin ka nënshkruar marrëveshje bashkëpunimi,...

Çmimi i konsumit, rritet inflacioni

  Inflacioni mujor i matur nga indeksi i harmonizuar i çmimeve të konsumit ishte 0.4% në shkurt 2019, sipas raportit më të ri të Agjencisë...

EUROSTAT: Varfëria, shqiptarët jetojnë veç për t’u ushqyer

  “Kafshatë që s’kapërdihet asht, or vlla, mjerimi, kafshatë që të mbetë në fyt edhe të zë trishtimi”. ‘Poema e Mjerimit’ e Migjenit, e shkruar...

BQK: Borxhi publik i Kosovës ka arritur në 1.1 miliardë euro

  Banka Qendrore e Republikës së Kosovës (BQK), ka njoftuar se të hyrat buxhetore deri në nëntor 2018 arritën vlerën neto prej 1.60 miliardë euro,...

Kush i garanton mbi tre miliardë euro kursime të qytetarëve?

  Më shumë se 3.3 miliardë euro llogaritet vlera e kursimeve apo depozitave të qytetarëve në 10 bankat komerciale që operojnë në Kosovë. Edhe pse përfaqësues të Bankës...

Fillon deklarimi i pasurisë, kallëzim penal për atë që s`e bëjnë këtë

  Rreth 5 mijë zyrtarë publikë që marrin pagë nga buxheti i Kosovës, pritet që ta deklarojnë pasurinë e tyre, duke filluar nga dje e...

Serbia sivjet nis ndërtimin e autostradës që lidhet me Kosovën

  Ndërtimi i segmentit të parë të autostradës Nish-Merdar do të nisë nga fundi i vitit. Kështu ka deklaruar zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Ndërtimtarisë, Komunikacionit dhe...

S’ka bazë juridike për dialogim dhe dërgim të “Trepçës” në arbitrazh

  Deklarata e Maja Kocijançiqit, zëdhënëses së Përfaqësueses së Lartë të Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini, se për “Trepçën” do...

Shtrenjtohen çmimet e konsumit

  Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar “Indeksin e Harmonizuar të Çmimeve të Konsumit” (IHÇK) për muajin janar të vitit 2019, viti bazë...
-->