7.6 C
Gjilani
Thursday, July 18, 2019

Kursimet e kosovarëve kanë arritur rreth 2 miliardë e gjysmë

  Kursimet e kosovarëve në bankat komerciale në Kosovë në fund të shkurtit kanë arritur në 2 miliardë e 400 milionë euro. Vlera kaq e...

BE diskuton për buxhetin

                            Bruksel, 7 shkurt 2013 - Liderët e Bashkimit Evropian takohen sot në Bruksel, në përpjekje për të arritur marrëveshje për buxhetin shtatëvjeçar të bllokut. Shpenzimet e...

ASK: Çmimet u ngritën për 1.2%

Prishtinë, 21 dhjetor 2012 - Agjencia e Statistikave i Kosovë, Departamenti i Statistikave të Ekonomisë dhe Llogarive kombëtare, ka publikuar Indeksin e Çmimeve të...

Beqaj: Kosova s’është e interesuar për bllokada

  Ministri i Financave i Kosovës, Besim Beqaj, ka deklaruar  se Kosova nuk është e interesuar për bllokada kufijsh dhe se do të heqë masat...

VIDEO-Kosova pagoi 650 milionë euro për import të energjisë elektrike

  Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, tha se Kosova nuk ka investuar ne termocentrale që nga viti 1984. “Me të vërtet ne e kemi çmimin...

Ministria e Bujqësisë hapë periudhën e aplikimit për subvencione

  Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural ka hapur nga sot fazën e aplikimit për pagesa direkte/subvencione për disa kultura dhe veprimtari bujqësore. Për Programin...

Hapja e bizneseve të reja, mundësi falimentimi

  Edhe pse në Kosovë afaristë të ndryshëm vazhdimisht ankohen për ambient të pafavorshëm për të bërë biznes dhe që rrethanat aktuale ekonomike nuk lejojnë...

Ngritën çmimet e konsumit në Kosovë

Shënojnë ngitje çmimet e konsumit për 0.6% në muajin shtator të këtij viti, krahasuar me muajin shtator të vitit paraprak. Ngritje e çmimeve vërehet te...

Cilësi e dobët apo paragjykim i prodhimeve vendore?

Pavarësisht kushteve të rënda të sektorit të prodhimit, në tregun kosovar, ekzistojnë lloje të ndryshme të prodhimeve vendore, duke filluar nga produktet ushqimore, ato...

Zotohen për zhvillim ekonomik

  Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, edhe një herë ka përsëritur se viti 2019 do të jetë vit i ekonomisë. Madje, ai tha se përkundër sfidave...
-->