7.6 C
Gjilani
Tuesday, May 21, 2019

Diaspora ka kontribuar me 1 miliard e 800 milionë euro në vitin 2018

  Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovë (BQK), Fehmi Mehmeti, në një intervistë për Emisionin “EKONOMI” në Telegrafi.com ka folur për rendësin e remitencave për...

Fermerët do të kompensohen në rast të fatkeqësive natyrore

  Të gjithë ata fermerë që kultivojnë molla, rrush, kumbulla, speca, dredhëza dhe mjedra, kanë arsye t’i gëzohen vendimit të fundit të marr nga Ministria...

Azemi: Ngritja e pagës minimale nuk ngjallë shpresë në sektorin privat

  Kryetari i Sindikatës së Sektorit Privat, Jusuf Azemi, ka thënë se ngritja e pagës minimale në Kosovë nuk ngjallë shpresë te punëtorët e sektorit...

Kosova “pushton” ekonomikisht Serbinë

  Taksa e vendosur ndaj produkteve të Serbisë dhe të Bosnjë e Hercegovinës në fund të vitit që lamë pas për herë të parë gati...

Borxhi publik dhe toleranca ndaj enteve shtetërore

  Në fund të vitit 2018 borxhet e akumuluara në tatime në formën e sigurimeve shoqërorë të papaguara arritën në 13.8 miliardë lekë ose 108...

Kushtet e punës në sektorin privat, shtyjnë punëtorët ta braktisin Kosovën

  Besart Beqiri, rreth 27 vjeç, punon kamerier në një nga lokalet në Prishtinë. Besarti është i interesuar dhe po mundohet që të largohet nga...

Ambasadori amerikan viziton KEK-un

  Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë, Philip S. Kosnett, vizitoi Korporatën Energjetike të Kosovës (KEK). Drejtori Menaxhues i KEK-ut, Njazi Thaçi, priti dhe e...

VIDEO- Bizneset amerikane të interesuara për investime në Kosovë

  Drejtori ekzekutiv i Odës Ekonomike Amerikane në Kosovë(OEAK), Arian Zeka, tha se duke u bazuar në statistikat e ASK-së, shihet në se ka një...

Serbia ka humbur 170 milionë euro nga taksa 100%

  Zëdhënësi i Doganës së Kosovës, Adriatik Stavileci, ka zbuluar se sa është humbja e shtetit të Serbisë dhe Bosnjës gjatë kësaj periudhe prej kur...

Ftohen fermerët e Anamoravës të aplikojnë në programet që përkrahin bujqësinë

  Ministrja e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Dijana Zhiviq, ka vizituar fermerët e rajonit të Anamoravës, ku ka parë për së afërmi kushtet në...
-->