7.6 C
Gjilani
Saturday, December 15, 2018

ORA ME AKREPA TË THYER

  Faruk Tasholli ( Në kujtim të miqve të mi, poetëve boemë, Mirko Gashit, Tahir Deskut dhe Nehat S. Hoxhes ) Në rrugën poshtë Katedrales së Prishtinës Artistët e lodhur...

Motivet e ngrohta të një poezie

  Vargut të krijuesve nga Gryka e Karadakut, si Ibrahim Kadriut, Mirko Gashit, Shkëlzen e Avni Halimit, Emin Azemit, Nuhi Ismajlit, Agim Ramadanit, Fehmi Ajvazit,...

Doli nga shtypi “Trashëgimia Kulturore e Rajonit të Gjilanit 2”

Qendra Rajonale e Trashëgimisë Kulturore këto ditë nxori nga shtypi librin e dytë: “Trashëgimia Kulturore e Rajonit të Gjilanit “. Ky vëllim, pra është...

Gjilan: Promovohet libri “Idriz Seferi një jetë për Shqipëri”

  Në Gjilan është bërë promovimi i librit “Idriz Seferi, një jetë për Shqipëri” i cili është monografi e përgatitur nga punimet shkencore të 20...

Avni Dehari krijues letrar me përvojë dhe pjekuri letrare

  NEVZAD ISUFI (Fjala e profesorit të Gjuhës dhe Letërsisë Shqipe, Nevzad Isufi, me rastin e promovimit të librit "Gjergjat në Drita Përkrenaresh", e autorit Avni Dehari,...

U promovua libri “Gjergjat në drita përkrenaresh” i autorit Avni Dehari

Në Gjilan, dje, pasdite, në prani të dashamirëve të librit, në bibliootekën "FAN S Noli"  është promovuar trilogjia, “Gjergjat në drita përkrenaresh” e autorit...

Në Kamenicë kanë filluar aktivitetet për Festën e Flamurit

  Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport e Komunës së Kamenicës në bashkëpunim me grupin letrar “Nositi” dhe Drejtorinë për Arsim, kanë mbajtur orë letrare...

“Ëndërr e prerë” poezia e trishtë nga Dritëro Agolli

  Poezia e trishtë nga Dritëro Agolli, që të gjithë duhet ta lexojnë. Mos vdis, se pas shirave arën e mbushi bari, Ka rënë në ullishte mizë...

Kastrati priti në takim drejtorin e Qendrës Kinematografike

  Kryetari i Komunës së Kamenicës, Qëndron Kastrati ka takuar drejtorin e Qendrës Kinematografike të Kosovës, Arben Zharku. Ky takim kishte për qëllim shikimin e mundësive...

Haziri: Teatri i Gjilanit është shndërruar në storie të suksesit

  Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, dhe drejtori i teatrit, Erson Zymberi, kanë konfirmuar angazhimin e përbashkët për realizimin më të mirë të...
-->