7.6 C
Gjilani
Monday, March 25, 2019

Isak Shema fitues i Orës së Madhe Letrare – “Flakadani i Karadakut”

  Në kuadër të Manifestimi tradicional mbarëkombëtar kulturor e sportiv “Flakadani i Karadakut 2019”, në Viti është mbajtur sot Ora e Madhe Letrare, në të...

Lidiona Maroci fituese e garave regjionale të recituesve “Flakadani i Karadakut 2019”

  Në kuadër të aktiviteteve kulturore e sportive që po mbahen në manifestimin “Flakadani i Karadakut”, sot janë zhvilluar garat regjionale të recituesve, ku morën...

Nuk e pranoj fundin e njeriut

  Nga: William Faulkner (fjalimi i tij më 1950, pasi pranon Çmimin Nobel për Letërsi) Përktheu: Granit Zela E ndiej se ky çmim nuk m’u dha...

U promovua libri i rrugëtimit tridhjetëvjeçar “Liria për Lirinë, Pavarësinë dhe Demokracinë e Republikës...

Në Bilbilotekën e Qytetit “Fan S Noli” të Gjilanit, në datëlindjen e saj, u promovua libri monografik “Liria tridhjetë vite për Lirinë, Pavarësinë, dhe...

“Betohem, nuk kam dashur kurrë më parë në këtë mënyrë”

  Para se Vladimir Nabokov të bëhej një prej shkrimtarëve më të rëndësishëm të letërsisë ruse, shkrimet e tij lexoheshin vetëm nga një grua. Ajo...

Viti: Në kuadër të Javës së Frankofonisë u shfaq filmi “Zvicra”

  Në Kinemanë e Qytetit të Vitisë, është shfaqur filmi “Zvicra” dhe atë në kuadër të aktiviteteve që po i organizon Ambasada e Zvicrës në...

Testamenti i Nobelit

  Ishte dëshira e fundit dhe testamenti i Alfred Nobelit, që i dha jetë më pas çmimit Nobel. Fondacioni, me të njëjtin emër, ka pajtuar...

Viti: U promovua vepra monografike ”Tahir Berisha, një jetë në mision të dijes dhe...

  Në Shtëpinë e Kulturës në Viti, sot është përuruar vepra monografike e koautorëve Hamza Halabaku–Mujë S.Berisha me titull: “Tahir Berisha, një jetë në mision...

MARTIN CAMAJ: KOHA E LULES

MARTIN CAMAJ: KOHA E LULES Sonte më lajmruen se ka vdekë nji njerí prandej jam i trishtueshëm, Lule. Dashunija âsht e vetmja shtyllë guri kur andej gardhit...

27 vjet nga vdekja e Martin Camajt

Sot bëhen 27 vjet që nga vdekja e shkrimtarit dhe albanologur shqiptar, Martin  Camaj në Munih. Kërkimet akademike të Camajt u përqendruan në gjuhën shqipe...
-->