Sunday, January 26, 2020

Promovohet libri i Ibrahimit Kadriut, ”Ismail Kadriu, njeriu me vizion të qartë”

Gjilan, 19 dhjetor 2015 -Në prani të një auditori të zgjedhur të shtunën është promovuar libri monografia: “Ismail Kadriu njeriu me vizion të qartë”,...

Libri “Ylli i vogël” i Orgesës në duart e fëmijëve!

Nëntëvjeçarja Orgesa Uruqi, nxënëse e klasës së katërtë, vije këto ditë me një befasi për lexuesit e vegjël pasi talenti ne saj në poezi...

Fitues i çmimit letrar “Beqir Musliu”, – Ramadan Mehmeti

  Gjilan, 15 qershor 2013 -Juria letrare në përbërje të Sabile Keçmezi-Basha, Nexhat Rexha dhe Emin Azemi, çmimin letrar "Beqir Musliu" e ndanë për poetin...

Letërsia e burgut dhe morali i saj human

Letërsia e burgjeve komuniste dhe autorëve që e vuajtën në lëkurë burgun dhe internimin është një fakt i gjallë, i pranishëm, konkret. Ajo përbën...

Ja si është shtëpia e Ataturkut

  Shtëpia përkujtimore e themeluesit të Turqisë Bashkëkohore, Mustafa Kemal Ataturk, është hapur vetëm përpara disa ditësh në Koxhaxhik të komunës së Qendër - Zhupës....

Bajrami: Kosova e meriton të jetë anëtare e UNESCO-s

Ministri i Arsimit, Arsim Bajrami beson se vendimi përfundimtar do të jetë në favor të Kosovës. Ai ka thënë për ‘Epokën e re’ se presin...

Kosova dhe kinematografia e saj në literaturë amerikane

Të shumta janë tentativat e artisteve dhe krijuesve kosovar që ta plasojnë Kosovën në aktivitete kulturore, festivale të filmit dhe të ngjashme. Aktori dhe...

Njëzetepesë thënie brilante nga Mahatma Gandi

Thëniet më poshtë janë përmbledhje të fjalëvë të arta të Gandit, gjeni më poshtë dhe lexoni. Jeta ime është mesazhi im. Lumturia është kur ajo që...

Murataj: Pas gjakmarrjes film për burrneshat, ja projekti fitues në Europë

   Intervistë me skenaristin e filmit të suksesshëm “Falja e Gjakut” Kur Eliza Dushku dhe Tony Dovolani bënin hapjen ceremoniale të “Albanian American Success Stories Gala”...

Shaip Mustafa – figurë emblematike

                        Shkroi: Demir Krasniqi   Trim Shaip Mustafa , me zemër kreshnike – N’ historinë tonë mbeti figurë emblematike ! Për ideale t’ shenjta , të shtrenjtat aspirata – Mori...