Thursday, April 2, 2020

Njerëzorja si natyrshmëri poetike

(Për vëllimin poetik “Ungëshimë”, të botuar nga “Jeta e Re”, Prishtinë, 2014 të Edi Shukriut, me rastin e marrjes së Çmimit Letrar “Beqir Musliu”) Shkruan:...

Vitia së shpejti do të bëhet me trupë teatrale

Një grup entuziastësh vitias, kanë ndërmarrë iniciativën për themelimin e një trupe teatrale për qytetin e Vitisë. Me angazhimin e tyre këtë do ta...

Në Gjilan janë shfaqur filmat artistik: “Erë”, “The Eaters”(Ushqyesit), “Rruga” dhe “Më fal”

  Aktorë: Gresa Pallaska, Agron Shala, Synaj Raça, Labinot Lajçi, Sherif Beaga, Hafir Bislimi, Mitat Salihu,Orgesa Mehmeti, e të tjerë. Në Sallën e Teatrit të Qytetit...

Viti: U promovua vepra monografike ”Tahir Berisha, një jetë në mision të dijes dhe...

  Në Shtëpinë e Kulturës në Viti, sot është përuruar vepra monografike e koautorëve Hamza Halabaku–Mujë S.Berisha me titull: “Tahir Berisha, një jetë në mision...

Merren garanca nga zëvendëkryeministri Shala për ndihmë Gjilanit në kulturë, rini dhe sport

Gjilan, 13 korrik 2015 -Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, i shoqëruar nga nënkryetari, Rexhep Kadriu dhe bashkëpunëtorët, ka pritur sot në takim...

Copëtimi i shpirtit

  Biser Mehmeti ( Tregim ) Në xhamin e ndotur të dritarës së vogël paprimtas u shfaq një mëngjes i hidhur, me fytyrë të mërzitur e me...

Vepra të panjohura të Kafkës dalin në dritë pas një beteje ligjore

  Disa vepra të papublikuara të Franc Kafkës mund të dalin në dritë pas një beteje ligjore që po zhvillohet në një gjykatë në Zyrih. Një...

Përfundimi i veprës “Lufta dhe Paqja”, Tolstoit iu deshën 6 vjet

  Leon Tolstoi konsiderohet si një nga shkrimtarët më të mëdhenj botëror, kurse vepra e tij “Lufta dhe Paqja” konsiderohet si një nga kryeveprat e...

Koha përmes gjërave që mbeten

Shënime për vëllimin me tregime “Kohë për nuse”, të Lazër Stanit A e mundim dot rreshtin e ndjesive që lëviz nën lëkurë vetëm duke menduar?...

10 fakte që nuk i dinit mbi jetën e Frojdit

  Zigmund Frojd vdiq më 23 shator të 1938, në Londër. Vdekja e tij erdhi në moshën 83-vjeçare nga një dozë vdekjeprurëse morfine. Idetë e...