7.6 C
Gjilani
Saturday, July 20, 2019

Fahri Beqirit iu nda Çmimi Kombëtar për Vepër Jetësore “Niketë Dardani”

  Kompozitorit Fahri Beqiri, iu nda Çmimi Kombëtar për Vepër Jetësore “Niketë Dardani” për vitin 2013, nga Ministria e Kulturës. Gjithashtu, Ministria ndau edhe tri...

Dritëro Agollit çmimi letrar “Carlo Levi”

  Çmimi prestigjioz letrar “Carlo Levi” i është akorduar këtë vit shkrimtarit dhe poetit të njohur shqiptar, Dritëro Agolli, midis përfaqësuesve nga i gjithë Mesdheu....

Pirateria dëmton kinemanë

  Kosova konsiderohet se ka mungesë të kinemave, nga të rinjtë,  por në të njëjtën kohë edhe ato kinema që janë funksionale, nuk kanë vizitorë...

De Niro nuk shkruan autobiografi

  Aktori veteran i Hollywoodit Robert De Niro ka mohuar mundësinë për të shkruar kujtimet e tij, pasi ka thënë se nuk ka ide se...

Tenori Saimir Pirgu fitues i çmimit “Pavarotti d’Oro”

  Një vit i mbarë ky për Saimir Pirgun. Pas suksesit të gushtit me Dukën e Mantovës në Arenën e Veronës, sa për të përmendur...

Ndahet nga jeta aktorja Antoneta Papapavli

  Është ndarë nga jeta në moshën 75-vjeçare aktorja e njohur shqiptare Antoneta Papapavli, “Artiste e merituar”. U largua nga kjo jetë duke marrë me vete...

Bota në këndvështrimin e një mize

Bota që shpërfillim, e padukshmja, ajo minimalistja në konceptin tonë, zë e merr formë në galerinë “Miza” në Tiranë. Pyetjes sesi do na dukej bota...

Allen do të nderohet me Cecil B. DeMille

  Regjisori i njohur amerikan, Woody Allen do të nderohet me çmimin Cecil B. DeMille, për kontributin e dhënë për kinemanë, kanë njoftuar të premtën...

PriFest shpalos programin për edicionin e pestë

  Edicioni i pestë i festivalit të filmit kosovar "Pri Film Fest" fillon më 20 shtator dhe zgjat një javë. Në mbrëmjen e parë të festivalit...

Lexueshmëria e librit përballë epokës së internetit

  Çmimet e librave, sipas qytetarëve, janë tejet të larta - arsye kjo, sipas tyre, pse libri nuk lexohet aq sa do të duhej. Laura Berisha nga...
-->