7.6 C
Gjilani
Wednesday, June 26, 2019

Edi Shukriu shpallet fituese e çmimit letrar “Beqir Musliu” 2019

  Shkrimtarja dhe arkeologia Edi Shukriu është shpalluar sot fituese e çmimit letrar ja “Beqir Musliu”, të cilin e ndan kryetari i Komunës, Lutfi Haziri...

QKA “Anamorava” me tri çmime në “Damastion Folk 2019”

  Qendra Kulturore Artistike (QKA) “Anamorava”, është vlerësuar nga Juria me tri çmime në “DAMASTION FOLK 2019” që u mbajt në Prishtinë. Solistja vitiase, Merita Sahiti...

Kujtime për Dritëro Agollin: Shkrimtari nuk e shan shkrimtarin

  Nuk e di se si mund të ketë ndodhur që në një fshat të Devollit (Menkulas) është shënjuar me emrin Dritëro një foshnjë që...

Fondacioni Zviceran “Ibrahim Kodra” organizon punëtori për Ditën Ndërkombëtare të Fëmijëve

Me rastin e 1 Qershorit-Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve,të shtunën me 1 Qershor 2019,Fondacioni Zviceran “Ibrahim Kodra” nën patronatin e Komunës Melide, organizon Punëtori dedikuar...

Hajdari: Gjilani po i bënë përgatitjet e fundit për 20 vjetorin e çlirimit

  Komuna e Gjilanit është duke i bërë të gjitha përgatitjet për shënimin e 20-vjetorit të çlirimit të Gjilanit, të cilat nisin nga 11-15 qershor. Këtë...

Orhan Pamuk: Jeta nuk ka lidhje me parimet, por me lumturinë

  Rrallëherë të ndodh të kesh një libër në dorë dhe të nënvijëzosh me laps thëniet e bukura që shpesh kalojnë edhe paragrafë të tërë. Çdo...

“Kur je i lumtur, libri të zbukuron; kur je i mjerë, të ngushëllon”

  Dhjetë mendime mbi mendjen dhe leximin! “Kur je i lumtur, libri të zbukuron; kur je i mjerë, të ngushëllon.” – Thënie Ruse “Është  diçka e mirë për...

“Kur je i lumtur, libri të zbukuron; kur je i mjerë, të ngushëllon”

  Në vitin 1931, dramaturgu dhe poeti gjerman Bertolt Brecht, e takoi një aktore të re, një grua të quajtur Margarete Steffin, me të cilën...

Poetikë e mrekullisë dhe e tmerrit metafizik të jetës së përditshme

  Analizë e dramave të Haqif Mulliqit Prof. dr. Nebi Islami Përkitazi me kompletin e dramave të Haqif Mulliqit botuar nga Shtëpia Botuese “ARMAGEDONI” Në tri dekadat e...

Promovohen katër libra të mësimdhënësve të Fakultetit të Edukimit

  “Poetika e këngës epike historike” është libri studimor nga fusha e folkloristikës, i profesoreshës NevrijeBislimi – Ismaili, “As engjëll, as djall” është libri poetik...
-->