7.6 C
Gjilani
Saturday, July 20, 2019

AKV “Kemajl Azizi” merr çmimin e tretë në Festivalin ndërkombëtar “Shkupi Folk-Fest 2019”

  Ansambli i Këngëve dhe Valleve “Kemajl Azizi” ka marrë pjesë në edicionin e radhës së Festivalit Ndërkombëtar” Shkupi Folk-Fest 2019” që u mbajt në...

Promovohet libri për Kamer dhe Murat Loshin

  Është promovuar libri “Kamer e Murat Loshi në Histori e në Traditën Gojore”, nga autori Bedri Tahiri, libër ky i cili u cilësua si...

Elvi Sidheri vjen me romanin “Dy botë”

  "Dy botë" është libri i i fundit i autorit Elvi Sidheri.  Se romani tashmë ka dalur nga shtypi ka njoftuar vetë autori. "Dy botë" është një...

Promovohen librat e Adnan Merovcit “Në hap me Rugovën” dhe “Kështjella e (Mos) Marrëveshjes”

  Janë promovuar në Gjilan dy librat e ish shefit të protokollit të presidentit Ibrahim Rugova, Adnan Merovcit, “Në hap me Rugovën” dhe “Kështjella e...

Artina Aliti: Me shumë krenari u tregoj shoqeve zvicrrane historinë e kombit shqiptarë

  Nxënësit e shkollës shqipe në Affoltern am Albis shfaqën pjesën teatrale “Gjergj Kastrioti – Skënderbeu, duke i befasuar prindërit dhe mysafirët, të cilët kishin...

“Kërkoja kuptimin e ekzistencës, përndryshe do të isha i vdekur”

  Kur në vitin 1996, Ernesto Sabato do të vizitonte Shqipërinë, shkrimtari argjentinas me origjinë nga arbëreshët e Italisë, do të shprehej më plot gojën:...

Në kuadër të ditës së skenës teatrore në Viti u shfaqën tri komedi

  Në Qytetin e Vitisë, gjatë javës së shkuar janë shfaqur radhazi tri komedi të ndryshme dhe atë në kuadër të aktivitetit „ Ditët e...

Valltarët e rinj të AKV-së “Kemajl Azizi”morën vendin e tretë në Festivalin “FERFOLK” në...

  Në Festivalin ndërkombëtar të valleve për fëmijë “FERFOLK” që u mbajt në Ferizaj, morën pjesë grupe artistike nga Bosnja, Maqedonia, Turqia e Kosova. Ansambli...

Libri i ndaluar dhe libri i lirë

  Shkelzen Halimi Libri i ndaluar, sidomos në sistemet e vrazhda diktatoriale (komuniste) ishte libri që lexohej me admirim në fshehtësi, duke kaluar dorë më dorë....

Një libër që rrëfen vuajtjet e refugjatëve në luftë

  Ndonëse janë shkruar shumë libra për luftën, por të paktë janë ata të cilët rrëfejnë për vuajtjet e njerëzve të zakonshëm, të cilët në...
-->