7.6 C
Gjilani
Wednesday, November 20, 2019

Hapet ekspozita e piktorit Demir Behluli

Gjilan, 15 qershor 2015 -Në kuadër të aktiviteteve për shënimin e 16-vjetorit të çlirimit, në Gjilan është hapur ekspozita e piktorit të njohur, Demir...

Përkujtim, – Zejnullah Halilit

      Shkoi bukur do kohë motesh që prej se vdiq poeti për fëmijë, Zejnullah Halili!... - Shkoi koha në përjetësinë e saj të amshueshme dhe...

Nuk paska! (skicë)

     Shkroi: Femi HALIMI Para se të vinte aksioni i armëve, rreth dy vjet më parë, partia mbajti mbledhjet e veta në çdo vend. Të...

Kaçerri i fundit i traditës dhe besës

       Njazi RAMADANI Shumë kohë përpara se të ndodhte kaçerri i fundit në mes tradita e besës, fjalës së dhënë në Bjeshkën e Madhe,...

VDEKJA BANALE

               Biser  MEHMETI (Tregimi që fitoi vendin e dytë në konkursin “Flaka e janarit” 2014 ) Pak para se të arrija në...

Rierdha mbrëmë

   Sherife KUQI E hodha mbi supe bedenin me bedena qëndisur. Bredhjeve iu dhashë fund për në beden edhe isha nisur. Drita dhe rrezet e diellit, kaherë aty kishin mbetë. Fare çudi...

Ju miq të dikurshëm

        Po ç' u bë kështu, ndryshim krejtë se prapthi Ju që më mësonit të flisja, gojëkyqur po më doni Ju që dikur më mbanit aq pranë Tash...

In memoriam për djaloshin që i mungon qytetit!

  ALON AJETI (24. 03. 1984 – 01. 11. 2013) Në këtë përvjetor, sa rëndë të shkruaj e të nxjerrë nga zemra fjalët për një mik...

Malli për nipat

    Për ditë në stacion dal Pres e pres Mos po më kthehen nipat (  Pa besë mi mori  ) E kur përsëri kthehem vetëm Një lot Fytyrën ma djeg S'di sa...

Emrin e ka Dashuri – Ali Podrimja

Për këtë tokë gjaku ka rrjedhur e prindërit tanë kryet e kanë lënë;  kambana të mëdha kanë mbetur në jetën tonë për këtë tokë ata që...