7.6 C
Gjilani
Saturday, December 15, 2018

Faza e re e dialogut, e komplikuar dhe shumë e vështirë

  Profesori i marrëdhënieve ndërkombëtare, diplomati Lisen Bashkurti, ka thënë se procesi i dialogut në mes të Kosovës dhe Serbisë ka hyrë në një fazë...

Asociacioni i Komunave Serbe të jetë i njëjtë me asociacionin tonë

  Zëvendëskryetari i Asociacionit të Komunave të Kosovës (AKK), njëherësh kryetar i Komunës së Obiliqit, Xhafer Gashi, ka thënë të premten se Asociacioni i Komunave...

As pozita e as opozita nuk janë në nivel të detyrës

  Njohësi i proceseve politike në vend, Mazllum Baraliu, ka fajësuar pozitën dhe opozitën për gjendjen krijuar në Kuvendin e Kosovës. Ai ka deklaruar se...

Shala: Iniciativa për ushtri nuk duhet të kthehet mbrapa

  Kryetari i Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës, Haxhi Shala, ka thënë se iniciativa e Qeverisë...

Duhet të rritet llogaridhënia në të gjitha ndërmarrjet publike

  Kryetarja e Komisionit Parlamentar për Zhvillim Ekonomik,  Sala Berisha-Shala, ka thënë se është çasti i fundit kur kryesuesit e Ndërmarrjeve Publike (NP) në vend...

Caplan: Ndryshimi i negociuar i kufijve mund të normalizojë raportet

  Ndryshimi i negociuar i kufijve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, është në pajtim me të drejtën ndërkombëtare dhe se një veprim i tillë do të...

Do ta rris transparencën dhe integritetin në polici

  Drejtori përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj, është zotuar se gjatë mandatit të tij do të ketë për objektiv rritjen e integritetit dhe...

Përgjegjësinë për mospajtim rreth dialogut e kanë PDK-ja dhe LDK-ja

  Analisti politik Shkëlzen Maliqi ka kritikuar pozitën dhe opozitën për qasjen e tyre ndaj procesit të dialogut me Serbinë. Ai ka deklaruar se përgjegjësinë...

Konjufca: Kufijtë e Kosovës nuk mund të ndryshohen

  Glauk Konjufca, nënkryetar i Lëvizjes Vetëvendosje Shpërndaje Kufijtë e Kosovës nuk mund të ndryshohen vetëm pse dëshirojnë presidentët Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiq, thotë...

Tahiri: Logjika e kërcënimit të institucioneve ka perënduar

  Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka thënë se është më shumë se kurrë i fokusuar për fuqizimin e shtetit ligjor. Duke folur për dorëheqjen e...
-->