7.6 C
Gjilani
Thursday, October 17, 2019

LDK-ja do të garojë e vetme në zgjedhjet e parakohshme

  Zyrtari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Naser Rugova, ka thënë se Kuvendi i Nëntë Zgjedhor i kësaj partie ka qenë demokratik dhe janë...

Nisma Socialdemokrate në këto zgjedhje do t’ia prishë shumëkujt kalkulimet

  Sekretari për marrëdhënie me publikun i Nismës Socialdemokrate, Endrit Shala, është shprehur i bindur në rezultate të mira të këtij subjekti politik në zgjedhjet...

Besojmë fuqishëm se do të dalim mirë në zgjedhje

  Deputeti i Partisë Socialdemokrate (PSD), Driton Çaushi, është shprehur i bindur se kjo parti do të dalë mirë në zgjedhjet e parakohshme që pritet...

AKR-ja nuk do ta ketë problem kalimin e pragut zgjedhor

  Ministri në detyrë i Zhvillimit Ekonomik që vjen nga radhët e Aleancës Kosova e Re (AKR), Valdrin Lluka, ka thënë se vendimi për dorëheqje...

Halili: Intelekti, shërbëtor që ndihmon shkrimin të dalë jashtë

  Shkrimtarja dhe hulumtuesja shkencore Ervina Halili, është autore e librit me poezi “Amuletë”, me të cilin ka marrë çmimin për veprën më të mirë...

Kosova dhe Shqipëria përballë sfidave të mëdha

  Profesori i marrëdhënieve ndërkombëtare, diplomati Lisen Bashkurti, ka bërë me dije se Kosova dhe Shqipëria gjenden përballë sfidave të mëdha. Në këtë intervistë dhënë për...

Opozita problemin më të madh e ka se kush do të bëhet kryeministër

  Analisti politik Behxhet Shala e sheh shumë të vështirë një bashkëpunim apo koalicion në mes të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK-së) dhe Lëvizjes Vetëvendosje...

Koalicioni është stabil, nuk do të ketë zgjedhje këtë vit

  Deputeti i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Daut Haradinaj, ka thënë se koalicioni qeverisës është stabil dhe nuk ka asnjë temë të hapur në...

Gjenocidi, krimi që duhet të ndriçohet, njihet dhe ndëshkohet

  Më 30 qershor 2019, në Bern të Zvicrës, është themeluar Qendra “Gjenocidi në Kosovë, plagë e hapur”. Objektiv kryesor i themeluesve është thënë të jetë...

Të jemi vigjilentë dhe të matur me situatën në veri

  Ish-ministrja për Dialog, Edita Tahiri, ka ftuar institucionet e Kosovës që të jenë vigjilente dhe të matura ndaj situatës në veri të vendit. Ajo...