7.6 C
Gjilani
Saturday, March 23, 2019

Trialogu

  Fadil Lepaja Në fillim ishte monologu. Ne flisnim vetë me vete, mbanim debate për paqe, liri dhe pavarësi, për marrëveshje me serbët, por serbët nuk...

Intelektuali i mesëm

  Erion Kristo Dikur, në moshën e martesës, njerëzit bënin këtë pyetje për bashkëshortin kandidat: Sa shkollë ka? Përgjithësisht njerëzit kishin arsim fillor, ca më pak...

Rinia… Si ishte? Si është?

  Asdren Osaj Të rinjtë, në momente të caktuara të historisë së Kosovës, kanë ditur të organizohen dhe t’u prijnë proceseve që kanë lënë gjurmë të...

E diela e bekueme për shqiptarët e Tuzit

  Besnik Mustafaj Të dielën e ardhshme, më 3 mars, në Tuz zhvillohen zgjedhjet për drejtimin e Komunës. Krijimi i kësaj komune vjeshtën e kaluar shënon...

Brithyeri

  Adem Nimani Dy hetues të autorizuar nga Komisari po shëtisnin kot nëpër Zezë dhe rrethinë, për të kuptuar fillin e ngjarjeve. Deri në ditën kur...

Kinse dialogu me Serbinë dhe blerja e kohës

  Fadil Lepaja Kur vitin e kaluar, presidenti serb Vuçiq, gjatë vizitës së tij në Mitrovicë kishte mbajtur një fjalim programatik, duke deklaruar se ish-presidenti serb...

Kosovës i kërkohet të shkelë mbi vetëvetën për ta shpëtuar rajonin nga Rusia

Deshëm ose jo ta pranojmë, pozicioni i Serbisë në raport me Kosovën, Bashkimin Evropian dhe ShBA-të, është forcuar nga vizita e presidentit rus, Vladimir...

Presidenti Wilson dhe SHBA-të, para një shekulli nuk lejuan zhbërjen e kombit shqiptar

  Shkruan: Jahja Lluka Në këtë fillim shkurti është e pamundur të mos kujtohet Presidenti Woodrow Wilson, i cili ndërroi jetë me 3 shkurt 1924. Ky...

Përse gabojmë?

  Artan Fuga Migjeni deshi t’ia fuste me grusht malit që s’bëzante, por sigurisht më shumë ishte një mllef, sesa kishte një platformë mendore sesi mund...

Të jesh peng i gjeopolitikës

Fadil Lepaja Ne nuk jemi vetëm “shtazë politike”. Ne jemi edhe popull politik. Jo sepse veprojmë politikisht, por se rrimë politikisht. Rrimë këmbëkryq në politikë....
-->