7.6 C
Gjilani
Tuesday, May 21, 2019

Otto “mbreti”, Otto “gjethe fiku” dhe shqiptarët mendjelehtë

  Agron Halitaj Më 1913, derisa Fuqitë e Mëdha ende nuk kishin vendosur përfundimisht për ta dërguar Wilhelm Wied-in monark në Shqipëri, dikush tjetër kishte ecur...

Telashexhinjtë e Serbisë

  “Economist” Sikur Shakespeare të ishte gjallë, do të gjente një burim frymëzimi në Serbi, shkruan gazetaEconomist. Sipas saj, armiqtë e vjetër shtrëngojnë duart, miqtë e vjetër...

Vota për LDK-në, votë për Gjilanin kryeqendër të zhvillimit kulturor dhe socio-ekonomik

  Shkruan: Faton Bislimi Të garosh për të udhëhequr një komune është të kesh besim se mund t’ia dalësh mbarë, të kesh besim se ke përkrahje...

Tregtia me vizat dhe (mos)marrëveshja e demarkacionit

  Fadil Lepaja Shkëlqesia e tij, ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, na e mbajti një leksion të domosdoshëm nga diplomacia. Kjo nuk...

Votoni Gjykatën Speciale sipas Kushtetutës sonë

   Shkruan: Seremb GjERGjI ShBA dhe EULEX na ndihmojnë në të gjitha proceset ta ndërtojmë drejtësinë e qëndrueshme. Kuvendi i Kosovës nuk guxon ta fus Kosovën në listën...

Kriza e identitetit

  Problemi më i madh dhe i gjithkohshëm i njeriut është identiteti i tij. Nuk është vdekja, pasi ajo nuk mund të formulohet si problem,...

Koka e Millosheviqit

  Nga: Mario Vargas Llosa (botuar në ditoren “La Nacion” të Argjentinës, më 13 prill 1999) Përktheu: Bajram Karabolli NATO nuk duhet qortuar fare për ndërhyrjen e...

Lufta kundër individit dhe mungesa e ideve në Kosovë

Veç mendjet e vogla diskutojnë për individët. Kosova ballafaqohet tani e dy dekada me të tilla mendje, të cilat janë faktorizua përmes luftës kundër...

Populizmi përballë mirëqenies

  Bill Emmott Marine Le Pen, udhëheqësja e Frontit Nacional të ekstremit të djathtë në Francë, pretendon se beteja përcaktuese e shekullit të njëzetenjë do të...

“Pak nga ne, shumë për ata”

Komuna e Gjilanit bashkë me Rotary Club Gjilani organizoi një “Mbrëmje humanitare” për rritjen e mjeteve financiare për bursat e studentëve. Ajo mbrëmje në...
-->