7.6 C
Gjilani
Friday, December 13, 2019

Kifle të vogla me kripë

  Përbërësit 2 vezë 250 gr gjalpë ose margarinë gjysmë gote të çajit vaj vegjetal 6 lugë të gjellës Uthëll 2 gota miell gjysmë Pluhur pjekje 2,5 lugë të çajit kripë 1 lugë...

Shkencëtarët: Njerëzimi kërcënohet nga valët ekstreme të nxehtësisë

  Valët e mëdha të nxehtësisë po marrin një numër të madh në vendet e pasura dhe të varfra. Sipas Indeksit Global të Rrezikut të Klimës,...

Fshati që ka vetëm shqiptarë por ku nuk lejohet të flitet shqip

  Është e trishtë historia e Negovanit. Në vitin 1928 këtij fshati të famshëm iu kthye emri në Flamburo. Në ditët e sotme aty ende...

“Instagram” vjen me një tjetër ndryshim

  Për herë të parë që kur është lançuar, “Instagram”-i do t’u kërkojë përdoruesve të vendosin ditëlindjen e tyre. Duke filluar nga sot, kushdo që...

Bebe Rexha në mesin e artisteve më të dëgjuara në botë

  Platforma muzikore “Spotify” ka publikuar listat vjetore të artistëve më të dëgjuar në botë. Sipas “Spotify”, Dake dhe Ed Sheeran janë dy artistët më të...

Gabimet që bëjnë prindërit me fëmijët

  Të vendosni fëmijën për të fjetur vonë, mund të sjellë probleme shëndetësore pas dekadash. Studiuesit kanë treguar se, fëmijët të cilët kanë regjim të rregullt...

Gripi, këshilla si të mbroni veten dhe të tjerët

  Jemi në sezonin e gripit dhe kërkohet që të merren masa që të mbrohemi. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka publikuar disa këshilla...

Bukë shtëpije

Përbërësit 500 ml qumësht të ngrohtë 1 lugë gjelle tharmë buke 1 lugë gjelle kripë miell derisa të bëhet brum i pogaqës të verdhë të vezës Përgatitja Në qumësht të ngrohtë...

Dua Lipa shfaq fotografi nga fëmirija

  Dua Lipa padyshim është emri më i lakuar në industrinë e muzikës. Këngëtarja e hitit “One Kiss” ka hapur arkivat duke publikuar fotografi nga fëmijëria. “Si...

Si ta vendosni buzëkuqin në mënyrë perfekte

  I kuqi i buzëve është gjithnjë i pranishëm në çantën e një gruaje të çdo moshe. Ai është një shpëtim dhe kur nuk jeni...