7.6 C
Gjilani
Saturday, September 21, 2019

Telefoni i parë për të verbër

  Kompania britanike e ka lansuar telefonin e parë celular për të verbër, i cili përdor procesorin që është në gjendje të krijojë butonat e...

Ja si mund të jetë interneti në vitin 2025

  Interneti (dhe në përgjithësi komunikimi përmes kompjuterit) do të bëhet më depërtues, por më pak i dukshëm, sipas David Clark, nga Instituti i Teknologjisë...

Drita e së ardhmes

  Një ekip studiuesish gjermanë kanë zhvilluar një lëndë fosforeshente të re për llambat LED. Ajo rrit efikasitetin e llambave dhe drita e tyre duket...

Google foto të bën të rijetosh kujtimet

Pas Google Maps, komanda “Amarcord” e kolosit të internetit prek edhe Fotot, platforma e re për të ruajtur online fotot personale. Në të njëjtën linjë...

Facebook i përgjigjet letrës së Gjermanisë

Facebook do të bashkëpunojë me qeverinë gjermane për të hequr fjalët urryese apo ksenofobike online, pasi ministri i Drejtësisë i Gjermanisë i kërkoi një...

Apple prezantoi iMac-un e ri 21.5 inç me ekran 4K Retina. Modeli 27 inç...

Ashtu siç u vumë në dijeni ditë më parë, Apple e ka konfirmuar zyrtarisht përmes një dalje për shtyp. Kompania po zgjeron linjën e...

BlackBerry: BlackBerry Priv është fillimi i një tranzicioni drejt Android

Edhe pse nuk ka pasur një qëndrim zyrtar në lidhje me të ardhmen e biznesit të telefonëve BlackBerry, gjatë një interviste për Economic Times,...

Studentja kosovare në Amerikë krijon video-lojë për Kosovën

Agnesa Belegu, kosovarja që po studion në Florida Interactive Entertainment Academy, ka vendosur që të krijojë një video-lojë që ka të bëjë me Kosovën. Si...

Samsung rritet për 2%, Apple bie për 4%

  Samsung ia ka dalë që të shes shifër rekord prej 86 milionë telefonave të mençur në çerekun e tretë të 2013, duke e mundur...

Facebook trefishon fitimet tremujore

Aksionet e Facebook janë rritur pas raportimit të trefishimit të fitimeve të tremujorit të parë krahasuar me një vit më parë në 1.51 miliardë...
-->