Wednesday, September 23, 2020

Papa: Interneti – “dhuratë nga Zoti”

  Papa Françesk thotë se Interneti është “dhuratë nga Zoti” që mund t’i ndihmoj njerëzit me kultura dhe origjinë të ndryshme, të komunikojnë me njëri-tjetrin....

HTC punon për një model të ri One

  HTC po punon për krijimin e një versioni të ri të smartfonit One. Sipas Bloomberg modeli i ri do të ruajë karakteristikat e përgjithshme...

Makineritë marrin komandën – Smart Factory

  Sistemet kompjuterike të lidhura në rrjet, kjo prirje e madhe teknologjike shton prodhimin dhe ul kostot. Për shumë sipërmarrje industriale në Gjermani, çështja Smart...

Ushtria amerikane teston “snajperin e mençur”

  Ushtria amerikane është duke testuar “snajperin e mençur” i cili mund të qëllojë vet, bëjnë të ditura mediet amerikane. Ata besohet se ka kërkuar...

Ja pse adoleshentët po e braktisin Facebookun

  Adoleshentët largohen nga rrjeti social “Facebook”, pasi hasin pjesëmarrjen e prindërve të tyre në të. Një studim i “Global Social Media Impact Study” tregon...

Të kontrollosh aplikacionet e muzikës në iPhone me një lëvizje dore

  Me një çmim prej 25 dollarësh, përdoruesit e iPhone, iPad dhe iPod Touch, të cilët përdorin aplikacionet e muzikës, mund t’i kontrollojnë ato fare...

Windows në prag të 30 vjetorit

  Në muajin prill të vitit 2015 Microsoft lancon Windows 9 cili do të sjellë për përdoruesit disa ndryshime të rëndësishme që përmirësojnë zhvillimin e...

ISHP: 55 % e shqiptarëve e përdorin internetin

  Rreth 55 për qind e qytetarëve shqiptarë përdorin internetin apo kanë akses në botën virtuale. Shifra i përket studimit "Zhvillimi i fëmijëve dhe përdorimi...

A do të jetë ‘iPhone 6’ telefoni më i hollë në botë?

  Dy koncept-fotografi të paraqitura në internet e zbulojnë pajisjen e re të kompanisë 'Apple' me një shtëpizë të hollë, si dhe me një ekran më...

OLED TV, televizori i parë fleksibël

  Kompania LG Electronics ka prezantuar televizirin e parë fleksibël “OLED TV”, i cili i mundëson shikuesit të kontrollojnë këndin e përthyerjes, diçka që ishte...