Thursday, August 5, 2021

Shkencëtarët zbulojnë shenja të aktivitetit gjeologjik në Venus

0
  Pjesë të sipërfaqes së Venusit lëvizin ngjashëm me atë të Tokës, njoftuan shkencëtarët. Ekzistojnë prova që disa pjesë të sipërfaqes së Venusit lëvizin ngjashëm me...

Shkencëtarët do të shndërrojnë plastikën në vanilje për akullore

0
  Edhe pse nuk mund të tingëllojë tërheqëse, shkencëtarët kanë zbuluar si të shndërrojnë plastikën e ricikluar në vanilje, që mund të përdoret në akullore. Shishet...

Shkencëtarët zbulojnë specie të reja të “bretkosës së çokollatës”

0
  Një ekip shkencëtarësh australianë ka zbuluar një lloj të ‘bretkosës çokollatë’ në pjesën e ultësirës së pyjeve të Guinesë së Re. Bëhet fjalë për një...

Shkencëtarët zgjasin jetëgjatësinë e minjve me 23 për qind

0
  Një studim i ri në të cilin shkencëtarët izraelitë kanë zgjatur jetëgjatësinë e minjve laboratorikë me ndihmën e një proteine të veçantë, jep shpresë...

Astronauti ndan pamje të Tokës nga stacioni ndërkombëtar hapësinor

0
  Chris Hadfield është një prej astronautëve më të shquar, i cili nuk ka hezituar për asnjë moment që çdo përvojë të tij ta ndajë...

Zbulohet galaktika e re në kozmos

0
  Galaktika ngjan me Rrugën e Qumështit dhe është evoluar gradualisht dhe jo nga përplasje të dhunshme Vrojtohet një galaktikë sozi e Rrugës së Qumështit. Karakteristika...

Amerikani i parë që udhëtoi në hapësirë

0
  Shtetet e Bashkuara të Amerikës më 5 maj të vitit 1961, zhvilluan programin e quajtur Merkuri, ku Alan Shepard bëhet amerikani i parë që...

Shkencëtarët krijojnë muzikë me rrjetat e merimangave

0
  Shkencëtarët në Institutin e Teknologjisë të Masaçusetsit i kanë kthyer rrjetat e merimangave në muzikë – duke krijuar një kolonë zanore të “frikshme” që...

Foto e rrallë nga galaktika, si është imazhi i ri i vrimës së zezë

0
  Një foto e rrallë vjen nga galaktika. Bëhet fjalë për vrimën e zezë në galaktikën M87 që ndodhet 55 mln vjet dritë larg Tokës....

Foto e rrallë nga galaktika, si është imazhi i ri i vrimës së zezë

0
  Një foto e rrallë vjen nga galaktika. Bëhet fjalë për vrimën e zezë në galaktikën M87 që ndodhet 55 mln vjet dritë larg Tokës....