7.6 C
Gjilani
Sunday, September 15, 2019

Shkencëtarët paralajmërojnë: Dimri mund të mos ekzistojë më!

  Qetësohuni! Bëhet fjalë për Australinë. Shkencëtarët atje kanë zbuluar se në vitin 2050 nuk do të ketë më dimër në këtë kontinent, por një...

Një substancë misterioze zbulohet në Hënë

  Të habitur nga zbulimi, ekipi i kontrollit të roverit kinez “Iutu-2” thirri ekspertët dhe shtyu kërkimin e planifikuar, për një ekzaminim më të detajuar...

Jupiteri në fazën e zhvillimit “gëlltiti” një planet më të vogël?

  Astronomët nga Universiteti Rice i SHBA-së dhe Universiteti Sun Jat-sen në Kinë kanë arritur në përfundim se një përplasje gjigande rreth 4.5 miliardë vjet...

​Zbulohen tre ekzoplanetë 12 vite dritë larg Tokës ​

  Shkencëtarët kanë zbuluar tre ekzoplanetë të rinj, 12 vite dritë larg Tokës. Sipas lajmit në uebfaqen “Science Alert” hulumtuesit duke përdorur teleskopin e madh 3,6...

Alarmi i shkencëtarëve, niveli i Mesdheut do të rritet 20 cm deri në 2050

  Niveli i detit Mesdhe do të rritet edhe më shumë për shkak të ndryshimeve klimatike. Alarmi këtë herë ngrihet nga shkencëtarët e Institutit kombëtar...

Shkencëtarët zbulojnë plastikë në pikat e shiut

  Një studim i realizuar nga shkencëtarët e Departamentit të Punëve të Brendshme dhe të Agjencisë së Vëzhgimit Gjeologjik në SHBA kanë zbuluar se plastika...

Zbulohet një nga yjet më të hershëm të universit

  Astronomët zbuluan një nga yjet më të vjetër të universit që gjendet 35 mijë vite dritë nga Rruga e Qumështit. Sipas një artikulli të botuar...

Zbulohet një planet i banueshëm?

  Njëherazi tre planete kanë vërtetuar astronomët jashtë sistemit tonë diellor. Njëri prej tyre, GJ 357 d, madje mund të jetë i banueshëm. Megjithatë tani...

Shkencëtarët krijojnë thjerrëza që zmadhohen kur hapni dhe mbyllni sytë

  Shkencëtarët kanë krijuar lente të kontaktit që mund të kontrollohen nga lëvizjet e syve, duke përfshirë mbylljen dhe hapjen e syve ( dy herë)...

Zbulohen tre planetë të ri: Ekzoplanetët më të afërt të gjetur ndonjëherë

  Shkencëtarët e NASA-s kanë gjetur tre planetë të ri, duke orbituar një yll vetëm 73 vjet dritë larg planetit Tokë. Këta planetë misteriozë, shkruan Independent,...
-->