7.6 C
Gjilani
Sunday, August 25, 2019

Kina do të lëshojë laboratorin e dytë hapësinor në orbitë

Kina do të lëshojë në hapësirë në tremujorin e fundit të vitit Laboratorin e dytë hapësinor Tiangong-2, i cili pritet të shoqërohet nga një...

Studimi : Më shumë se gjysma e inteligjencës trashëgohet nga prindërit

Edhe pse arsimi dhe kushtet jetësore të rritjes kanë ndikim të madh në aftësitë mentale, shumica e tyre është e dhënë në gjenet që...

5 zbulime shkencore që tallen me ligjet e fizikës

  Ka shumë pyetje të thjeshta që shkenca nuk mund ti japë përgjigje. Ka disa raste të veçanta kur universi bënë disa lojra të çuditshme,...

Zbulohet sistemi me 7 planete si Toka

  Shkencëtarët deklaruan mes entuziazmit thuajse një vit më parë, se kishin zbuluar tre planete të ngjashme me tokën në një yll të vogël 39...

Zbulim i papritur në saturn

  Fluturakja e NASA-s Cassini kaloi ndërmjet Saturnit dhe unazave të tij dhe është bërë e ditur se në atë hapësirë nuk ka pothuajse asgjë,...

“Zbulohet” lulja biseksuale (Foto)

  Shkencëtarët ia kanë dalë të rindërtojnë të asaj që ata besojnë se është lulja e parë në tokë dhe i ngjan një zambaku ose...

Kina fare pranë mundësisë që të çojë turistë në hapësirë

  Kina është shumë pranë ndërtimit të një mjeti ajror që një ditë mund të çojë turistë në hapësirë. Ajo njoftoi se ka kryer një provë...

Inteligjenca artificiale mëson duke dialoguar me njeriun

Jo vetëm që di se si të luajë poker dhe është e pamposhtur në damin kinez, inteligjenca artificiale tani është në gjendje të mësojë...

NASA zbulon pse planetët janë të rrumbullakët

  Tetë planetet e sistemit tonë diellor ndryshojnë shumë nga njëri-tjetri, në shumë mënyra. Janë të përmasave të ndryshme, në distancë të ndryshme nga Dielli, disa...

Një planet i madh ‘i kuq’ gjendet në univers

  Jashtë sistemit tonë diellor është zbuluar një planet 12 herë më i madh se Jupiteri. Një planet i "kuq" i madh endet nëpër univers përtej...
-->