7.6 C
Gjilani
Saturday, December 7, 2019

Xhemajli: Gjatë këtij viti janë ndihmuar 556 raste me kompenzimin e barnave

  Ndërkaq, shpenzimet për kompenzimin e barnave sillen në vlerë mjetesh prej 71 mijë e 675 eurosh, ka thënë drejtori Xhemajli. Krahas shërbimeve tjera për qytetarët,...

Mjalti ndihmon në shërimin e djegies dhe plagëve

  Mjalti është përdorur për të shëruar plagët dhe djegiet që nga Egjipti i lashtë dhe është ende i zakonshëm edhe sot. Një përmbledhje e 26...

Dr. Afrim Bekteshi, internist – endokrinolog: Numri i pacientëve me diabet në rritje

  Dr. Afrim Bekteshi, internist – endokrinolog, në Spitalin Rajonal të Gjilanit, me rastin e Ditës Botërore të Diabetit, për lexuesit e AL “GJILANI.INFO”, ndër...

Komuna e Vitisë shënon Ditën Botërore të Diabetit

  Në QKMF-në e Vitisë hapët një Zyre këshillimore falas për këtë sëmundje Komuna e Vitisë, konkretisht Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare (QKMF) në Viti, ka...

QKMF pranon edhe një donacion të rëndësishëm nga mërgimtari Rashit Rashiti

  Pas donacionit të ardhur nga Suedia dy ditë më parë, sot ka mbrritur edhe një kontigjent tjetër me pajisje të ndryshme për Qendrën Krysore...

Si ta mposhtni ftohjen?

  Ato mikrobet e padukshme që na sëmurin nuk janë lojë, por ja që për fat të mirë ekzistojnë shërues që ia vlen t’i provoni!...

Komuna e Vitisë pranoi një donacion nga Suedia

  Komuna e Vitisë, konkretisht Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në Viti, ka pranuar sot një donacion të rëndësishëm nga shoqata “Iliria” dhe organizata “Human...

Njihuni me efektet shëndetësore të muçmollave

  Muçmolla është vogëlushja e familjes së trëndafilit. Kjo pemë e vogël çel fruta të vogla në ngjyrë të kafenjtë deri tek ngjyrë ndryshku. Këto fruta...

Si të shëroni ftohjen përbrenda pak orëve, këshilla nga tre ekspertë

  Meqë sezoni i dimrit është afër, prekja nga ftohjet tek njerëzit ndodh çdoherë e më shumë. Por, Daily Mail, me ndihmën e tre ekspertëve kryesor...

Si të kuroni astmën me lëng limoni?

  Problemet me astmën mund t’ju ndalojnë të keni jetën aktive që gjithmonë keni dashur. Nëse dëshironi të dini se si mund ta luftoni në...