7.6 C
Gjilani
Tuesday, April 23, 2019

Si ta përdorni lajthinë për të kuruar aneminë dhe diarrenë

  Lajthia është një shkurre me lartësinë e një peme të vogël, deri në 7 metra, e cila gjendet kudo në pyjet e vendit tonë....

Çaji i hithrave është ilaç për shumë sëmundje

  Hithrat ose hithrat thumbuese janë bimë që vijnë nga Evropa veriore dhe Azia. Emri i saj shkencor është Urtica dioica dhe kur preken çlirojnë kimikate. Gjethet,...

Bananja, fruti që shëron depresionin

  Bananet përmbajnë tre lloje sheqernash natyral – sukrozën, fruktozë dhe glukozë të kombinuar me fibra. Ajo parandalon apo shëron një numër të konsiderueshëm sëmundjesh. Depresioni Sipas një...

Konsumoni patatet e ëmbla, ja cilat janë benefitet shëndetësore

  Patatja e ëmbël siguron energji tek shëndeti dhe përveç saj kanë fibra dhe nivele të ulëta të sheqerit. Ndër mineralet, ato përmbajnë kalcium, fosfor, natrium,...

Shtatë përfitimet shëndetësore të mishit të pulës

  Mishi i pulës është ushqimi më i përdorur në botë dhe për mijëra vjet. Ka lloje të ndryshme të pulave dhe përfitimet shëndetësore që jep...

Mënyra të thjeshta për të përmirësuar funksionin e zemrës

  Shpesh e menduar si një sëmundje mashkullore, por në të vërtetë vret më shumë femra në krahasim me kancerin e gjirit, transmeton Atsh. Ka disa...

Këshilla si të përgjysmoni rrezikun nga diabeti

  Dieta dhe gjysmë ore lëvizje mund të përgjysmojnë rrezikun e diabetit. Deri në vitin 2045, parashikohet që do të ketë rreth 630 milionë diabetikë...

Inaugurohet laboratori për analiza në Qendrën e Mjekësisë Familjare “Arbëria” të Gjilanit

  Është inauguruar sot në laboratori për analiza laboratorike në Qendrën e Mjekësisë Familjare “Arbëria” në Gjilan, i cili është donacion i kompanisë “Ipko”. Drejtori i...

Të ndalet praktika e të punuarit edhe në QKUK edhe në ordinanca private

  Drejtori i Klinikës së Neurokirurgjisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK), prof. dr. Arsim Morina, ka thënë se duhet të ndërpritet ndarja e...

Mënyra natyrore për të zbritur tensionin e gjakut brenda 10 minutash

  Nëse keni dhimbje koke të rënda, lodhje, rrahje zemre të parregullt dhe dhimbje gjoksi, ju ndoshta vuani nga hipertensioni ose presioni i lartë i...
-->