Saturday, April 4, 2020

Vaksinimi i fëmijëve parandalon goditjet në zemër

  Një studim i ri ndërkombëtar ka dalë në përfundim se vaksinat që duhet të marrin fëmijët parandalojnë goditjet në zemër. Goditjet në zemër janë...

Përfitimet shëndetësore të hurmave

Përfitimet shëndetësore nga hurmat janë të shumta. Ato ndihmojnë në anemi, hipertension, kolesterol të lartë, diarre, madje edhe kancer. Në aspektin shëndetësor dhe ushqyes, hurmat...

Fshehtësia e shëndetit është në pijen me xhenxhefil

  Xhenxhefili tash e një kohë të gjatë konsiderohet si pemë e shëndetshme që shëron artritin, hemorroidet, organizmit i dhuron energji, por edhe është mënyra...

Ja sa shpesh duhen ndërruar çarçaf

Kërpudha, baktere djersë, janë këto disa nga elementet që shfaqen në çarçaf, nëse ato i ndërrojmë rrallë. Ky fakt konfirmohet nga, Philip Tierno i...

Vlerat e qepës, kuron disa sëmundje

  Qepa është një ndër perimet më të përdorura në shtëpi dhe pak kush mund të dijë vlerat ushqyese që ajo ka. Përbërësit e saj prej...

Ushqimet që duhet të hani gjatë verës

Stina më e nxehtë e vitit tashmë po shënohet me temperatura të larta. Në prag të kësaj stine, një nga shqetësimet më të mëdha...

Sëmundjet që kuron dardha

Dardha është një frut që njihet për vetitë e tij të shumta të shëndetshme. Përmes këtoij fruti ne jemi në gjendje që të krijojmë...

Ushqimet që duhet t’i konsumoni për mëlçi të shëndetshme

Ushqimet që janë të pasura me shumë kolesterol dëmtojnë organizmin tonë veçanërisht mëlçinë. Por, janë shumë ushqime që na ndihmojnë të pastrojmë mëlçinë nga konsumimi...

Çorapet me uthull, janë ndihmesë e madhe në shërimin e gripit

Në librin që mbanë titullin “Vinegar Socks” nga Karin Berndi, tregohen një varg mënyrash për shërim, pa përdorur medikamente. Siç tregon edhe titulli, që nënkupton...

Përfitimet e shëndetshme, ja përse duhet të ngrini limonët para konsumimit

Limonët janë plot me përfitime të shëndetshme dhe janë veçanërisht një burim i mirë i vitaminës C. Ata ndihmojnë për të parandaluar diabetin, kapsllëkun, presionin...