7.6 C
Gjilani
Saturday, September 21, 2019

Boronicat të mira për shëndetin oral

  Dentistët u kanë kërkuar prodhuesve të pastave të dhëmbëve dhe shpërlarësve për gojë, të fillojnë përdorimin e boronicave në produktet e tyre. Fondacioni i Shëndetit...

Sëmundja e veshkave: Shkaktarët e heshtur

    Dita Botërore e Veshkës është shënuar edhe në Kosovë. Kjo sipas  profesionistëve shëndetësorë është bërë me qëllim të sensibilizimit dhe informimit të qytetarëve për...

Vitamina C ul nivelin e sheqerit në gjak tek të sëmurët me diabet

  Sipas një studimi të bërë nga Glenn Wadley në Universitetin Deakin të Australisë, përforcimi i vitaminës C me rreth 10 herë më shumë se...

Farat e ftoit, të vogla me vlera të mëdha

  Ftoi ka vlera të shumta terapeutike. Pjesë të shumta të kësaj peme përdoren kundër disa sëmundjeve. Lëvorja e pemës rekomandohet për trajtimin e ulçerës. Farat...

Shtimi i rasteve me anemi, ushqimet që duhet të përdorni

  Anemia është sëmundja që lidhet me uljen e numrit të rruazave të kuqe të gjakut dhe pakësimin e përqindjes së hemoglobinës. Së fundmi është kthyer...

Kjo perime ndihmon të hiqni qafe gripin brenda 24 orësh

  Gripi dhe simptomat e zakonshme të ftohjes zakonisht përfshijnë dhimbjen e fytit, hundën e lëngshme dhe teshtitjen. Në vitet e fundit ka pasur nivele mjaft...

Receta natyrale që do t’iu bëjë ta harroni mjekun

  Kjo recetë që po ju rekomandojmë sot do t’ju ndihmojë të shmangni të gjithë llojet e ilaçeve, pasi është jashtëzakonisht shumë e fuqishme. Forcon sistemin...

A është e shëndetshme pirja e ujit gjatë ngrënies?!

Robyn Youkilis, ekspert i certifikuar i mirëqenies dhe autor i librit“Go With Your Gut”, shpjegon që konsumimi i ujit gjatë ngrënies e dëmton traktin...

Uleni nivelin e tensionit të gjakut

  Hipertensioni (ose tensioni i lartë i gjakut) është gjendje me të cilën përballen miliona njerëz nëpër botë. Ky është shkaku kryesor i sëmundjeve të...

Aparaturat e radioterapisë në QKUK rikthehen në funksion të plotë

  Qendra Klinike Universitare e Kosovës njofton gjithë opinion dhe pacientët që kanë nevojë për shërbimin e radioterapisë, se nga dita e pardjeshme, të gjitha...
-->