7.6 C
Gjilani
Tuesday, July 16, 2019

Vazhdon laramania e çmimeve të barnave

    Barnat nëpër barnatoret e Kosovës, nuk kanë çmime të unifikuara. Kjo, sipas zyrtarëve institucionalë, ndodh për shkak se Kosova nuk e ka një rregullore...

Evropë: Rrezikohen planet për çrrënjosjen e fruthit

  Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSh) thotë se përhapja e fruthit në Evropën Lindore, Turqi dhe Britani, po i rrezikon shpresat për çrrënjosjen e kësaj...

Rritet numri i dhuruesve të gjakut

  Numri i dhuruesve vullnetarë të gjakut në Kosovë, çdo vit po rriten. Krahasuar me tremujorin e parë të vitit të kaluar, tremujori i parë...

Barnat në Kosovë, me apo pa cilësi?

    Cilësia e produkteve farmaceutike në Kosovë, duket të mos jetë në nivelin e duhur. Kështu thonë zyrtarë në Shoqatën e Farmacistëve. Sipas tyre, analizat e barnave...

Rriten fondet për trajtim të pacientëve

    Në tremujorin e parë të këtij viti kanë përfituar shërimin falas 176 pacientë nga fondi i Ministrisë së Shëndetësisë, nga programi për trajtim jashtë...

Parazit i ri i malarias, rezistent ndaj barnave

  Shkencëtarët kanë identifikuar një lloj të ri të parazitit të malarias, që është rezistent në barna. Një studim nga një ekip ndërkombëtar thotë se analizat...

Vaksinimi i fëmijëve – pikë e ndritshme

    Çdo vit, vaksinimi shmang rreth 2 deri 3 milionë vdekje të fëmijëve nga sëmundjet vdekjeprurëse. Imunizimi në Kosovë, sipas zyrtarëve shëndetësorë, është njëra nga pikat...

Ligji për kontrollin e duhanit – i plotfuqishëm

  Me 71 vota për, 2 abstenime dhe asnjë votë kundër, Kuvendi i Republikës së Kosovës ka miratuar Ligjin për kontrollin e duhanit më 4...

Ikja e mjekëve, fenomen që po vazhdon

  Kuadri specialistik mjekësor, po vazhdon të ikë nga Kosova, për të kërkuar punë dhe kushte më të mira në vende të ndryshme të botës. Megjithëkëtë,...

Rritja e temperaturave – Fillon paraqitja e pickimit të rriqrave

  Sipas profesionistëve shëndetësorë, Kosova do të vazhdojë të jetë zonë endemike me ethe hemorragjike, krime kongo. Sali Ahmeti, infektolog ka bërë të ditur se tashmë...
-->