Sunday, April 5, 2020

Vetitë dhe vlerat shëndetësore të pjeshkës e nektarinës

  Ato janë të pasura me vitaminat A, E, C, K B1, B2, B3, B6, beta karoten, folat dhe acid pantotenik. Pjeshkët ofrojnë një sërë vlerash...

Kura e duhur bimore që funksionon kundër enjtjes së këmbëve

  Enjtja e këmbëve dhe kyçeve mund të ndodhë për shkaqe të ndryshme. Një prej tyre është akumulimi i lëngjeve në inde, një problem që...

Doza e duhur e magnezit që ju duhet çdo ditë për shëndetin

  Magnezi është një mineral i domosdoshëm për shëndetin. Ai është thelbësor për shumë funksione të organizmit. Magnezi shërben për përmirësimin e funksioneve të trurit, shëndetin e...

Gjilani shënon Ditën Ndërkombëtare të Epilepsisë

  Në Gjilan është zhvilluar një tryezë diskutimi për senzibilizimin e qytetarëve për të ngritur ndërgjegjësimin në mbështetje dhe në socializimin e persnave të prekur...

Koha e duhur kur duhet të shkoni tek mjeku nëse jeni me grip

  Viruse të ndryshme qarkullojnë kudo dhe mundësia për tu ftohur për shkak të temperaturave të ulta, është gjithashtu e madhe. Megjithatë njerëzit pavarsisht informacioneve dhe...

Viti: Shënohet dita botërore e kancerit

  Drejtoria e Shëndetësisë dhe Mirëqenjes Sociale në Viti, konkretisht Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në Viti ka shënuar sot Ditën Botërore të Kancerit me...

Ushqimet më të mira për të furnizuar trupin me fibra të shëndetshme

  Fibrat ushqimore janë pjesë e bimëve, kryesisht e perimeve, frutave dhe drithërave. Fibrat dietetike janë një përbërës i karbohidrateve komplekse. Ekzistojnë dy lloje fibrash –...

Burimi i shëndetit dhe rinisë është në këtë vitaminë

  Doktori dhe gazetari Richard Louv është krijuesi i vitaminës së re. Në librin e tij, ai shkruan se për shkak të rritjes së numrit të...

Edhe në QKMF-re të Kamenicës ka mungesë të barnave esenciale

  Mungesa e barnave esenciale në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare (QKMF) në Kamenicë është një problem qendror nga Ministria e Shëndetësisë. Drejtoresha e Drejtorisë së...

Kriza shëndetësore në Kinë dhe rreziku botëror

  Për këtë, kur një epidemi është tani në Kinë, e quajtur tanimë “korona virus”, duhet të na mobilizojë në përkujdesje sa më të madhe...