Saturday, April 4, 2020

Spinaqi i kuq- mrekulli për shëndetin

  Kur përmendet fjala spinaq, para syve na vjen një tufë gjethesh jeshile shumë të shëndetshme për organizmin. Ekspertët nga Agroweb kanë treguar se ekziston një...

Vetitë shëndetësore të mollëve të gjelbra

  Përveç shijes së mirë, mollët e gjelbra ose jeshile kanë edhe disa vlera shëndetësore. Janë të larta në fibra dhe ndihmojnë që të keni një...

Ushqimi vegan dhe ndikimi i tij në shëndetin e njeriut

  Ushqimi vegan duket me të vërtetë i shëndetshëm, por a ju bënë mirë me të vërtetë? Numri i njerëzve që nuk ushqehen më me mish...

Shurup i përgatitur në shtëpi

  Shumë njerëz kanë koll disa herë gjatë vitit, e bashkë me të edhe gëlbazë. Trupi jonë mund të prodhojë rreth 1 deri në 1.5...

Për një mendje të fortë e të shëndetshme sa ujë duhet të pini?

  Hidratimi është një nga elementët thelbësore të një jete të shëndetshme. Çdo ditë trupi ynë humbet 2 deri 3 litra ujë nga djersitja apo lëvizjet,...

Kripë dhe sheqer, ilaçi “çudibërës” për pagjumësinë!

  Fatkeqësisht, shumë njerëz në mbarë botën kanë probleme me gjumin. Pagjumësia – Shkaqet më të zakonshme: Ka shumë gjëra të ndryshme që mund të shkaktojnë pagjumësi,...

Çfarë duhet të bëni për të parandaluar gripin

  Shumë persona janë të ekspozuar përpara mikrobeve gripale për shkak të punëve që kryejnë. Ka disa mënyra për të qëndruar të shëndetshëm kur e...

Këshilla praktike për rigjenerimin e shëndetshëm të lëkurës

  A e dinit se lëkura rinovohet natyralisht çdo 30 ditë? Kjo, sipas ekspertëve, ndodh kur shtresa e jashtme e lëkurës nxjerr qelizat e vdekura dhe...

Si të përdorni panxharin për shëndetin e lëkurës

  Panxhari është një perime e nëntokës shumë e çmuar për shëndetin e njeriut. Ajo e ushqen organizmin së brendshmi me shumë vitamina dhe minerale. Kjo pasuri...

Qumësht me mjaltë çdo mëngjes: Këto janë përfitimet shëndetësore

  Kombinimi i mjaltit dhe i qumështit ndonjëherë përdoret në ushqim, por edhe në kozmetikë, gjë që flet mjaftueshëm për vlerat, por edhe për bashkimin...