Wednesday, September 30, 2020

Trump: Vaksina kundër Covid-19 mund të jetë gati pas 3-4 javësh

  Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha të martën se një vaksinë kundër koronavirusit mund të jetë e gatshme pas tri apo katër...

Në këtë shkollë, nxënësja rezultoi pozitive me Covid-19

  Gjysmë ore. Kaq zgjati rinisja e vitit shkollor zgjati në klasën e një shkolle fillore në Fosdinovo, në provincën e Massa të Italisë. Një vajzë...

Arrestime masive në protestat në Bjellorusi

  Policia në Bjellorusi arrestoi 633 persona në protestat e së dielës në këtë vend, njoftoi të hënën Ministria bjelloruse e Punëve të Brendshme. Protestat kundër...

Bota shënon Ditën e Bamirësisë për nder të Shën Terezës

  Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara përmes një rezolute të veçantë caktoi 5 Shtatorin, përvjetorin e vdekjes së Shën Nënë Terezës, si Ditën...

Pas shpërthimit në një xhami në Bangladesh, rritet numri i të vdekurve

  Numri i të vdekurve nga një shpërthim në një xhami afër Dakas, kryeqyteti i Bangladeshit, është rritur në njëmbëdhjetë, njofton policia dhe mjekët. Shpërthimi ndodhi...

Asistenti i Trumpit: U nënshkrua marrëveshja për normalizim ekonomik

  Kosova dhe Serbia kanë nënshkruar marrëveshje për normalizim ekonomik në Shtëpinë e Bardhë. Në ceremoninë e nënshkrimit të kësaj marrëveshjeje mori pjesë kryeministri i Kosovës,...

Përshkallëzohet kriza politike në Bullgari

  Bullgaria është zhytur në krizë politike në javët e fundit, pasi protesta masive anti-qeveritare kanë përfshirë vendin. Protestuesit kërkojnë dorëheqjen e kryeministrit bullgar, Bojko Borisov,...

Pompeo pret në takime të ndara Hotin e Vuçiqin

  Sekretari amerkan i Shtetit, Mike Pompeo do t`i presë në takime të ndara kryeministrin e Kosovës, Avdullah Hoti dhe presidentin serb, Aleksandar Vuçiq. Sipas njoftimit...

Konfirmohet pjesëmarrja e Donald Trump në takimin Kosovë-Serbi në Uashington

  Në takimin e sotëm në Uashigton që do të mbahet mes Kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti dhe Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq tashmë është...

SHBA: Të përgatiten për shpërndarje të vaksinës për COVID-19 nga nëntori

  Zyrtarët amerikanë u kanë thënë shteteve që të jenë gati për shpërndarje të vaksinës potenciale për koronavirus nga 1 nëntori, duke ngritur shqetësime se...