Tuesday, July 14, 2020

BE-Turqi, përplasje për mesdheun, Borrell: Të vendosur të mbrojmë kufijtë

  Ndërhyrja ushtarake e Turqisë në konfliktin e Libisë ka shqetësuar maksimalisht Bashkimin Europian. Përfaqësuesi i lartë për Politikën e Jashtë dhe Sigurinë Jesep Borrell...

KS i OKB-së nuk e miratoi rezolutën ruse për Sirinë

  Një draft-rezolutë e Rusisë për vazhdimin e ndihmës humanitare për Sirinë e shkatërruar nga lufta ka dështuar në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të...

ZVICËR – Maska bëhet e detyrueshme në transportin publik

  Vendosja e maskës për transport publik në Zvicër u bë e detyrueshme nga sot, për herë të parë që nga fillimi i pandemisë. Më parë,...

Kremlini: Asnjë negociatë për praninë ruse në G7-ën e ardhshme

  Nuk ka pasur negociata konkrete rreth pjesëmarrjes ose jo të Rusisë në një samit të G7-ës këtë vit, tha zëvendësministri rus i Mbrojtjes, Sergei...

ShBA `e shqetësuar` për ushtrimet ushtarake kineze

  Departamenti i Mbrojtjes në Shtetet e Bashkuara tha të enjten se ishte "i shqetësuar" për ushtrimet ushtarake kineze rreth një arkipelagu të diskutueshëm në...

Ndërron jetë legjenda e televizionit, Hugh Downs

  Ka ndërruar jetë legjenda e transmetuesve, i cili kishte 60 vjet përvojë në “Today,” “20/20” dhe ‘The Tonight Show’. Hugh vdiq të Mërkurën në shtëpinë...

Dita Botërore e Refugjatëve Dita Botërore e Refugjatëve

  Sot shënohet Dita Botërore e Refugjatëve. Dita Botërore e Refugjatëve synon të tërheq vërejtjen për vuajtjet e dhjetëra milionë refugjatëve në mbarë botën. Në ditën Botërore...

OBSH: Amerikanët po mbajnë barrën e pandemisë globale të coronavirusit

  Amerikanët po mbajnë barrën e pandemisë globale të coronavirusit, thotë Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), kjo pasi Amerika Veriore dhe ajo Jugore kanë katër...

Për herë të parë Senati emëron një afro-amerikan si shef të Forcave Ajrore

  Senati i Shteteve të Bashkuara të Amerikës njëzëri ka votuar aprovimin e gjeneralit Charles Brown Jr. për shef të shtabit të Forcave Ajrore, ku...

OBSH: Nuk është ende koha për asnjë vend që të relaksohet

  Drejtori i Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH) sot u bëri thirrje shteteve të vazhdojnë përpjekjet për të luftuar pandeminë globale Covid-19, e cila ka...