7.6 C
Gjilani
Saturday, September 21, 2019

ShBA-ja dhe Rusia dakordohen, Siria duhet të mbetet e paprekur

Sekretari i shtetit, John Kerry dhe ministri i jashtëm rus, Sergei Lavrov kanë thënë se Siria, duhet të dal nga lufta civile si një...

Ndarje etnike dhe politike në Ballkan

  ShBA, 30 janar 2014 – Drejtori i Zbulimit Kombëtar të Shteteve të Bashkuara, James Clapper, gjatë një dëgjimi para Komisionit të Posaçëm në Senatin e Shteteve...

Aeroplani më i mirë luftarak në botë që e ka vetëm Amerika

Edhe pse kanë kaluar shtatë vite qëkur për herë të fundit është prodhuar F-22 Raptor, aeroplani luftarak amerikan i kompanisë “Lockheed Martin” edhe sot...

OKB diskuton mbi Korenë Veriore

  Nju Jork, 5 mars 2013 - Këshilli i Sigurimit i OKB-së planifikon të mblidhet të martën për konsultime me dyer të mbyllura mbi Korenë e...

Vdesin 20 njerëz në një festival fetar në Indi

                          Indi, 11 shkurt 2013 - Zyrtarë në Indi kanë bërë të ditur se rreth 20 njerëz janë vrarë nga një ikje në rrëmujë pranë një...

Tensionet Ukrainë-Rusi, një tjetër anije e SHBA-së në Detin e Zi

  Një anije tjetër nga Flota e SHBA, “USS Fort McHenry” ka hyrë këtë fundjavë në Detin e Zi, aty ku tensionet shpërthyen pasi tre...

Poroshenko shpallë armëpushim nga 9 dhjetori

Kiev, 4 dhjetor 2014 – Presidenti i Ukrainës Petro Poroshenko, thotë se ushtria ukrainase do të ndaloj së shtëni me armë në drejtim të...

Zviceranët i thonë jo pagës minimale

  Bernë, 19 maj 2014 – Rezultatet e referendumit të mbajtur në Zvicër, tregojnë se qytetarët e këtij vendi, e kanë refuzuar propozimin e prezantuar se...

BE-ja vazhdon sanksionet ndaj Rusisë për shkak të Ukrainës

Ambasadorët e Bashkimit Evropian janë pajtuar për të vazhduar edhe për gjashtë muaj sanksionet kundër 170 zyrtarëve rusë, separatistëve ukrainas të mbështetur nga Rusia,...

OKB: Shqetësim për civilët në Falluxha të Irakut

  Organizata e Kombeve të Bashkuara ka shprehur shqetësim për fatin e civilëve në qytetin irakian Falluxha, derisa po vazhdojnë luftimet ndërmjet forcave të qeverisë...
-->