7.6 C
Gjilani
Monday, March 25, 2019

OKB: Rusia pretendon territor në Oqeanin Arktik

Rusia e ka paraqitur një kërkesë në Kombet e Bashkuara për territore të mëdha në Oqeanin Arktik. Ministria e jashtme ruse ka njoftuar  se Moska...

Nisin bisedimet për zgjidhjen e krizës në Ukrainë

  Kiev, 14 maj 2014 – Nën organizimin e qeverisë së Ukrainës, kanë filluar bisedimet në Kiev të cilat kanë për qëllim gjetjen e një zgjidhje...

Panetta urdhëron vendosjen “Patriot”-ve në Turqi

  ShBA, 14 dhjetor 2012 - Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Leon Panetta, ka nënshkruar urdhrin për dërgimin e dy raketave "Patroit" dhe të 400 trupave në...

Rusia: I kemi raketat “tomahawk”, SHBA: Rrenë e kulluar!

Derisa Rusia thotë se ka arritur deri te super raketat amerikane “tomahawk”, ndërsa SHBA thotë se këto pohime janë absurde. Ministria ruse e Mbrojtjes ka...

Raportet: Trump i gatshëm për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet

  Zyrtarë të lartë të Shteteve të Bashkuara u kanë thënë mediave se presidenti, Donald Trump, gjatë ditës së sotme do ta njohë Jerusalemin si...

Moldavianët marshojnë pro Evropës

  Dhjetra mijëra moldavianë kanë marshuar në rrugët e kryeqytetit të Moldavisë, në mbështetje të thellimit të mardhënieve me Bashkimin Evropian, raporton AP. Moldavianët kanë brohoritur...

Obama sot takon u.d. e kryeministrit të Ukrainës

  ShBA, 12 mars 2014 – Presidenti i Shteteve të Bashkuara Barak Obama, pritet që sot në Uashington të takohet me ushtruesin e detyrës së kryeministrit...

Batalioni i NATO-s vendoset në Poloni si përgjigje ndaj veprimeve të Rusisë

  Komandanti ushtarak amerikan, Steven Gventer, thotë se një batalion i udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara, me më tepër se 1,100 ushtarë të NATO-s, do...

Vjen edhe reagimi i Rusisë dhe Francës ndaj Koresë Veriore

  Rusia dhe Franca kanë reaguar ndaj testimit bërthamor të Koresë Veriore. Këto dy fuqi botërore e kanë dënuar testimit e bombës hidrogjenike të Penianit,...

Sulmi i NATO-s vret dy fëmijë afganë

  Zyrtarët në Afganistan kanë bërë të ditur se dy fëmijë afganë dhe nëntë militantë talibanë kanë humbur jetën nga një sulm i NATO-s në...
-->