7.6 C
Gjilani
Sunday, August 25, 2019

Pakistan: Protestë e shiitëve kundër sulmeve vdekjeprurësee

                      Kueta, 11 janar 2013 - Pjesëtarët shiitë në qytetin Kueta, në jugperëndim të Pakistanit, kanë refuzuar t’i varrosin personat e vrarë, në shenjë proteste kundër...

Rusi: Për 1 miliard dollarë për Serbinë – negociata shtesë

Moskë, 11 janar 2013 - Ministri rus i financave, Anton Siluanov, ka deklaruar sot në Moskë, pas takimit me ministrin e financave të Serbisë, Mllagjan...

Schwarzenberg: Centrali atomik në Çeki – i sigurt

                              Pragë, 6 janar 2013 - Ministri i jashtëm i Çekisë, Karel Schwarzenberg, njëherësh kandidat në zgjedhjet presidenciale në këtë vend, tha se Çekia duhet ta...

Rusi: Nga moti i ftohtë – 123 vetë humbën jetën

  Moskë, 26 dhjetor 2012 - Raportohet se 123 vetë kanë humbur jetën nga moti i ftohtë në Rusi. Agjencia Interfax, duke u mbështetur në burime...

Anijet kineze u afrohen ishujve të kontestuar

Kubajimas, 21 dhjetor 2012 - Rojet bregdetare të Japonisë kanë thënë se tri anije kineze kanë hyrë në ujërat territoriale pranë ishujve kontestues midis...

Sot nis stina e dimrit

Në hemisferën veriore të globit sot nis stina e dimrit. Dielli sot del në juglindje, ndërsa perëndon në jugperëndim. Po sot, dita do të ketë...

Pakistan: U vranë pesë vullnetare të vaksinimit për poliomielit

  Karaçi, 18 dhjetor 2012 - Pesë punëtorë të angazhuara në vaksinim kundër poliomielitit në Pakistan janë vrarë dhe kjo ka shkaktuar pezullimin e këtij...

Panetta urdhëron vendosjen “Patriot”-ve në Turqi

  ShBA, 14 dhjetor 2012 - Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Leon Panetta, ka nënshkruar urdhrin për dërgimin e dy raketave "Patroit" dhe të 400 trupave në...

Kina dënon tre ujgurë me vdekje

  Pekin, 11 dhjetor 2012 - Një gjykatë në rajonin e trazuar kinez Xinjiang, ka dënuar tre persona me vdekje pasi që i gjeti fajtor...

Mandela vuan nga infeksioni në mushkëri

Afrikë e Jugut, 11 dhjetor 2012 - Ish presidenti i Afrikës Jugore, Nelson Mandela po vuan nga një infeksion në mushkëri. 94 vjeçari është shtruar...
-->