7.6 C
Gjilani
Saturday, July 20, 2019

Dita Botërore e Refugjatëve

  Sot shënohet Dita Botërore e Refugjatëve. Dita Botërore e Refugjatëve synon të tërheq vërejtjen për vuajtjet e dhjetëra milionë refugjatëve në mbarë botën. Në ditën Botërore...

Turqia kundërshton SHBA-në për sistemin raketor rus

  Turqia nuk do të tërhiqet nga vendimi i saj për të blerë sistemet e mbrojtjes raketore ruse S-400, pavarësisht paralajmërimeve të SHBA-së, se do...

Trump planifikon të takojë Putinin në samitin e G20-së

  Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se do të takojë presidentin e Rusisë, Vladimir Putin, gjatë takimit të G20-së, apo grupit të...

UNICEF-i alarmuar nga martesat në moshë të mitur

  Rreth 115 milionë djem dhe burra në mbarë botën aktualisht regjistrohen me statusin ”të martuar” që në moshë të mitur, konfirmoi sot Fondi i...

Gjermania burgos përjetësisht infermierin që vrau 85 pacientë

  Një gjykatë në Gjermani, në qytetin verior, Oldenburg, ka dënuar një ish-infermier me burgim të përjetshëm, pasi është shpallur fajtor për vrasjen e 85...

Të rinjtë shtrihen në Parlamentin gjerman, ja për çfarë protestuan

  Një incident i papritur ndodhi në Parlamentin gjerman kur kryetari Wolfgang Schëmble foli për një ngjarje mbi "Rininë dhe Parlamentin". Ishin rreth 20 të rinj...

SHBA, ultimatum Turqisë: Jo armë ruse, blini raketat amerikane

  Shtetet e Bashkuara u dhanë ultimatum Turqisë: Nëse blen sistemin rus të raketave S- 400, atëherë Uashingtoni do të vendosë sanksione kundër saj. Ankaraja kërkon...

Në Zvicër së shpejti mund të punojnë të gjithë qytetarët e BE-së?

  Qytetarët e Rumanisë dhe Bullgarisë do të kenë lirinë e plotë të lëvizjes, punësimit dhe hapjes së vendeve të punës në Zvicër duke filluar...

Tensionet me Iranin: SHBA përgatit trupa shtesë?!

  Pentagoni po analizon një kërkesë ushtarake të SHBA-së për të dërguar 5,000 trupa shtesë në Lindjen e Mesme, për shkak të tensioneve në rritje...

Agjencia e OKB-së thotë se rreziku nga armët bërthamore është i lartë

  Rreziku i përdorimit të armëve bërthamore është në nivelin më të lartë që nga Lufta e Dytë Botërore, tha një eksperte e lartë e...
-->